Půjčky v rodině? Jeden ze čtyř kvůli vztahům půjčené peníze raději oželí

Analýza

Když půjčují peníze příbuzným, tak devadesát procent Čechů o tom neuzavře smlouvu, ani nepožaduje ručení. Ve hře jsou přitom nejenom samotné peníze, ale i vztahy v rodině. Již před dvěma roky analýza inkasní společnosti EOS ukázala, že tuzemští dlužníci si dávají více záležet na splácení dluhů bankám, než rodinným příslušníkům a přátelům. Červencový průzkum Equa bank tento přístup kvantifikoval. Výsledky nejsou lichotivé.

Na čestné slovo půjčuje peníze příbuzným většina z nás. Foto: Pixabay

Celé tři čtvrtiny Čechů již někdy půjčili peníze příbuzným. Devět desetin z nich nepožadovalo žádný úrok, na čestné slovo peníze půjčilo 85 procent věřitelů. Opět devět z deseti půjčujících nepožadovalo žádné ručení. Dlužník si jen těžko může představit lepší podmínky. Tím spíš, když v případě problémů se splácením může snadno požádat o odklad. Nic z toho by mu žádná banka nedopřála.

RODINNÉ VZTAHY V OHROŽENÍ

Přesto čtvrtina rodinných věřitelů nedostala zpět celou částku, případně dokonce vůbec nic. Půjčka mezi příbuznými má totiž ještě jedno úskalí: Případné spory o splácení ohrožují vztahy v rodině.

Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině,“ upozornil Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Že nejde o fráze, potvrzují výsledky zmíněného průzkumu, když se sice polovina věřitelů (54 %) snažila situaci osobně vyřešit, ale více než čtvrtina (27 procent) věřitelů peníze raději oželela. K mimosoudnímu vymáhání se odhodlalo pouze pět procent příbuzenských věřitelů a k soudnímu sporu jich našlo odvahu ještě o procento méně. Celkem pětině věřitelů se zhoršily vztahy s dlužníkem.

OPATRNOST U DRUHÉ PŮJČKY

Opatrnost u třetiny věřitelů nastupuje až při druhé půjčce v rodině. V takovém případě by sedm procent Čechů žádalo ručení a 36 procent by chtělo uzavřít písemnou smlouvu.  Zároveň by 23 % těch, kteří už s takovou půjčkou mají zkušenost, podruhé příbuzným nepůjčila. Mimochodem, z průzkumu také vyplynulo, že lidé raději půjčí peníze dobrému kamarádovi, než bratrancům, sestřenicím, nebo tetám a strýcům.

Nejčastěji se v rámci rodiny půjčují částky do 10 tisíc korun (56 %), obnos do 50 Kč představuje dalších 23 procent případů. Podle průzkumu společnosti Home Credit z loňského roku jsou ve dvou třetinách případů věřitelem u částek do deseti tisíc korun rodiče.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Dlužná částka se vždy vymáhá lépe, když máte smlouvu. Ta by měla obsahovat identifikaci obou smluvních stran, půjčenou částku, způsob a dobu splácení. V případě, že bude požadovat úroky, je třeba je uvést také a vyčíslit „celkové roční procentuální sazby nákladů, která představuje souhrnnou částku v procentech, o kterou je původní půjčená částka ročně navýšena“. V případě vyšší částky se doporučuje notářský zápis. Promlčecí lhůta jsou tři roky.

V případě, že dlužník zemře, je potřeba se s pohledávkou co nejdříve přihlásit pověřenému notáři do dědického řízení.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

95 svateb a jeden pohřeb

S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně oprávněn požadovat informace od svatebčanů o tom, kolik stála svatební hostina, kde se konala a kolik lidí …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru