Půjčky v rodině? Jeden ze čtyř kvůli vztahům půjčené peníze raději oželí

Analýza

Když půjčují peníze příbuzným, tak devadesát procent Čechů o tom neuzavře smlouvu, ani nepožaduje ručení. Ve hře jsou přitom nejenom samotné peníze, ale i vztahy v rodině. Již před dvěma roky analýza inkasní společnosti EOS ukázala, že tuzemští dlužníci si dávají více záležet na splácení dluhů bankám, než rodinným příslušníkům a přátelům. Červencový průzkum Equa bank tento přístup kvantifikoval. Výsledky nejsou lichotivé.

Na čestné slovo půjčuje peníze příbuzným většina z nás. Foto: Pixabay

Celé tři čtvrtiny Čechů již někdy půjčili peníze příbuzným. Devět desetin z nich nepožadovalo žádný úrok, na čestné slovo peníze půjčilo 85 procent věřitelů. Opět devět z deseti půjčujících nepožadovalo žádné ručení. Dlužník si jen těžko může představit lepší podmínky. Tím spíš, když v případě problémů se splácením může snadno požádat o odklad. Nic z toho by mu žádná banka nedopřála.

RODINNÉ VZTAHY V OHROŽENÍ

Přesto čtvrtina rodinných věřitelů nedostala zpět celou částku, případně dokonce vůbec nic. Půjčka mezi příbuznými má totiž ještě jedno úskalí: Případné spory o splácení ohrožují vztahy v rodině.

Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině,“ upozornil Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Že nejde o fráze, potvrzují výsledky zmíněného průzkumu, když se sice polovina věřitelů (54 %) snažila situaci osobně vyřešit, ale více než čtvrtina (27 procent) věřitelů peníze raději oželela. K mimosoudnímu vymáhání se odhodlalo pouze pět procent příbuzenských věřitelů a k soudnímu sporu jich našlo odvahu ještě o procento méně. Celkem pětině věřitelů se zhoršily vztahy s dlužníkem.

OPATRNOST U DRUHÉ PŮJČKY

Opatrnost u třetiny věřitelů nastupuje až při druhé půjčce v rodině. V takovém případě by sedm procent Čechů žádalo ručení a 36 procent by chtělo uzavřít písemnou smlouvu.  Zároveň by 23 % těch, kteří už s takovou půjčkou mají zkušenost, podruhé příbuzným nepůjčila. Mimochodem, z průzkumu také vyplynulo, že lidé raději půjčí peníze dobrému kamarádovi, než bratrancům, sestřenicím, nebo tetám a strýcům.

Nejčastěji se v rámci rodiny půjčují částky do 10 tisíc korun (56 %), obnos do 50 Kč představuje dalších 23 procent případů. Podle průzkumu společnosti Home Credit z loňského roku jsou ve dvou třetinách případů věřitelem u částek do deseti tisíc korun rodiče.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Dlužná částka se vždy vymáhá lépe, když máte smlouvu. Ta by měla obsahovat identifikaci obou smluvních stran, půjčenou částku, způsob a dobu splácení. V případě, že bude požadovat úroky, je třeba je uvést také a vyčíslit „celkové roční procentuální sazby nákladů, která představuje souhrnnou částku v procentech, o kterou je původní půjčená částka ročně navýšena“. V případě vyšší částky se doporučuje notářský zápis. Promlčecí lhůta jsou tři roky.

V případě, že dlužník zemře, je potřeba se s pohledávkou co nejdříve přihlásit pověřenému notáři do dědického řízení.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB