Půjčky v rodině? Jeden ze čtyř kvůli vztahům půjčené peníze raději oželí

Analýza

Když půjčují peníze příbuzným, tak devadesát procent Čechů o tom neuzavře smlouvu, ani nepožaduje ručení. Ve hře jsou přitom nejenom samotné peníze, ale i vztahy v rodině. Již před dvěma roky analýza inkasní společnosti EOS ukázala, že tuzemští dlužníci si dávají více záležet na splácení dluhů bankám, než rodinným příslušníkům a přátelům. Červencový průzkum Equa bank tento přístup kvantifikoval. Výsledky nejsou lichotivé.

Na čestné slovo půjčuje peníze příbuzným většina z nás. Foto: Pixabay

Celé tři čtvrtiny Čechů již někdy půjčili peníze příbuzným. Devět desetin z nich nepožadovalo žádný úrok, na čestné slovo peníze půjčilo 85 procent věřitelů. Opět devět z deseti půjčujících nepožadovalo žádné ručení. Dlužník si jen těžko může představit lepší podmínky. Tím spíš, když v případě problémů se splácením může snadno požádat o odklad. Nic z toho by mu žádná banka nedopřála.

RODINNÉ VZTAHY V OHROŽENÍ

Přesto čtvrtina rodinných věřitelů nedostala zpět celou částku, případně dokonce vůbec nic. Půjčka mezi příbuznými má totiž ještě jedno úskalí: Případné spory o splácení ohrožují vztahy v rodině.

Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině,“ upozornil Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Že nejde o fráze, potvrzují výsledky zmíněného průzkumu, když se sice polovina věřitelů (54 %) snažila situaci osobně vyřešit, ale více než čtvrtina (27 procent) věřitelů peníze raději oželela. K mimosoudnímu vymáhání se odhodlalo pouze pět procent příbuzenských věřitelů a k soudnímu sporu jich našlo odvahu ještě o procento méně. Celkem pětině věřitelů se zhoršily vztahy s dlužníkem.

OPATRNOST U DRUHÉ PŮJČKY

Opatrnost u třetiny věřitelů nastupuje až při druhé půjčce v rodině. V takovém případě by sedm procent Čechů žádalo ručení a 36 procent by chtělo uzavřít písemnou smlouvu.  Zároveň by 23 % těch, kteří už s takovou půjčkou mají zkušenost, podruhé příbuzným nepůjčila. Mimochodem, z průzkumu také vyplynulo, že lidé raději půjčí peníze dobrému kamarádovi, než bratrancům, sestřenicím, nebo tetám a strýcům.

Nejčastěji se v rámci rodiny půjčují částky do 10 tisíc korun (56 %), obnos do 50 Kč představuje dalších 23 procent případů. Podle průzkumu společnosti Home Credit z loňského roku jsou ve dvou třetinách případů věřitelem u částek do deseti tisíc korun rodiče.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Dlužná částka se vždy vymáhá lépe, když máte smlouvu. Ta by měla obsahovat identifikaci obou smluvních stran, půjčenou částku, způsob a dobu splácení. V případě, že bude požadovat úroky, je třeba je uvést také a vyčíslit „celkové roční procentuální sazby nákladů, která představuje souhrnnou částku v procentech, o kterou je původní půjčená částka ročně navýšena“. V případě vyšší částky se doporučuje notářský zápis. Promlčecí lhůta jsou tři roky.

V případě, že dlužník zemře, je potřeba se s pohledávkou co nejdříve přihlásit pověřenému notáři do dědického řízení.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Růst sazeb hypoték ovlivní dostupnost vlastního bydlení

Zájemce o vlastní bydlení financované prostřednictvím hypotéky čeká těžký rok. Už loni hypoteční sazby rostly nejrychleji za 18 let a růst ani letos neskončí. Navíc se ztíží dostupnost hypoték zpřísněním pravidel …

Omezení slev na jízdném dopravu citelněji neomezí

Omezení slev na jízdném, o němž dnes rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB