Více než čtvrtina Čechů si půjčuje pro své příbuzné nebo přátele

Analýza

Češi dluží více než dva biliony korun. Nějaký úvěr má zhruba každý třetí obyvatel. Významná část lidí si přitom půjčuje nikoli pro sebe, ale pro své příbuzné či známé. Půjčku kvůli finančním potřebám někoho jiného si někdy vzalo bezmála 28 procent Čechů.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Údaje vycházejí z průzkumu pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Nepřekvapí, že nejčastěji si lidé půjčují peníze pro svého partnerka či partnerku nebo pro své přátele. Děje se tak shodně ve 28 procentech případů. V těsném závěsu jsou úvěry pro své děti (26 procent) a s větším odstupem pak půjčky pro rodiče (18 procent).

Nejvíce si úvěry pro někoho jiného berou lidé ve věku 45 až 60 let s nižším vzděláním, mírně převažují ženy nad muži. „Nejzadluženější“ je Karlovarský kraj, kde si pro své blízké a známé půjčuje skoro polovina tamních obyvatel – přesně 45 procent. Nejvíce zdrženliví jsou naopak Pražané, kde si vzal úvěr pro někoho jiného jen každý desátý člověk.

VÍCE NEŽ 20 TISÍC KORUN

„U půjček pro někoho jiného jde o klasické úvěry, jen místo pořízení pračky pro sebe předají lidé peníze někomu blízkému. Často svému partnerovi nebo dítěti důvěřují, že pravidelně posílá splátky, až na úvěr na své jméno zapomenou. Pokud ale blízká osoba splátky vynechá, dostává se člověk, který je pod půjčkou podepsaný, do problémů. Proto je vždy klíčové hlídat pravidelnost splácení a mít vše pod kontrolou, říká Markéta Kolářová, mluvčí společnosti KRUK.

Nejde přitom pouze o malé půjčky, bezmála 42 procent úvěrů pro někoho jiného přesahuje částku 20 tisíc korun, 37 procent půjček je v rozmezí 5 až 20 tisíc. Takovou formu finanční pomoci pro rodinu a přátele berou Češi jako běžnou věc a zadlužují se dokonce častěji než například kvůli dovolené, Vánocům nebo třeba školním potřebám pro děti.

„Pokud si někdo nemůže vzít úvěr sám na sebe, má to svůj důvod. Obvykle by žádnou půjčku nedostal – ať už kvůli své úvěrové historii nebo kvůli nízkým příjmům, ze kterých by úvěr nemohl splácet,” upozornila Kolářová.

NEMALÁ FINANČNÍ RIZIKA

Právě proto přináší úvěr pro někoho jiného nemalá rizika. V první řadě to, že dlužník bude muset nakonec splácet půjčku sám, tedy místo faktického příjemce peněz. Osobě, která si půjčuje pro někoho jiného, hrozí potíže také v případě, pokud by z nějakého důvodu sám potřeboval úvěrovou výpomoc nebo si sjednával hypotéku. Při nesplácení svého závazku (byť pro někoho jiného) je dlužník uveden v registru, kvůli čemuž může mít následně potíže třeba při sjednávání dalšího úvěru.

Pak je tu ovšem i dopad na mezilidské vztahy. Při nesplácení půjčky se dost často naruší rodinná pospolitost. Někdy to může skončit i rozvodem, nebo se zpřetrhá dlouhotrvající kamarádský vztah.

Pokud si někdo i přes všechna rizika chce vzít úvěr pro někoho jiného, měl by alespoň dodržet základní pravidla. Především by si měl zjistit důvody, proč si dotyčná osoba nemůže vzít sama půjčku. I když jde o kamaráda, nikdy by neměl zapomenout o sepsání smlouvy o předání příslušné částky. Pokud příbuzný nebo známý nesplácí úvěr, měl by takový případ řešit u občanskoprávního soudu. Řešením může být i to přesvědčit skutečného příjemce peněz, aby si vzal úvěr na sebe. Důležité je rovněž komunikovat s finanční institucí, od níž si peníze půjčil, a snažit se s ní najít společné řešení vhodné pro obě strany – například sestavení nového splátkového komentáře.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru