Více než polovina Čechů bydlí ve vlastním

Analýza

V bytě v osobním vlastnictví nebo ve vlastním domě u nás v roce 2015 bydlelo téměř 56 procent obyvatel. Nájemníci obývají zhruba 22 procent všech obydlených bytů. Přes devět procent bytového fondu v Česku pak tvoří družstevní byty a necelá 3,5 procent bytů užívají lidé bezplatně, tj. jedná se například o bydlení v bytě některého z příbuzných. Vyplývá to z nejnovější analýzy Česko v datech.

Více než polovina Čechů bydlí ve vlastním. Foto: Pixabay

Při její interpretaci je ale třeba vzít v potaz to, že velká část lidí, kteří bydlí „ve svém“, sice mají byt či dům v katastru napsaný na sebe coby vlastníky, nicméně za krkem jim sedí závazek obvykle na dvacet let – hypotéka. Stačí tři měsíce nezaplatit splátku a ve svém už nebydlí, na nemovitost může uplatnit zástavní právo banka.

Každopádně podle analýzy Česko v datech podíl domácností užívajících nájemní byty klesl od posledního sčítání do roku 2015 o dvě procenta a tvořil 19,9 % ze všech domácností. V porovnání se zbytkem Evropské unie jde spíše o nižší podíl. Nejvíce nájemních bytů bychom našli v zemích s rozvinutým sociálním systémem – třeba v Německu, kde v nich žije téměř polovina všech domácností, nebo v Rakousku.

STARŠÍ BYTY A DOMY PŘEVAŽUJÍ

„V roce 2011 byl průměrný bytový dům v České republice starý 52,4 roku, rodinný dům pak 49,3 roku. V porovnání s ostatními zeměmi EU tak Česko disponuje spíše starším bytovým fondem. Tempo výstavby nových bytů se navíc dosud nevyrovnalo tomu, které u nás panovalo před poklesem v roce 2011,“ doplňuje Zuzana Lhotáková ze SAS Institute, který se na analýze podílel.

Bytová výstavba v Česku zareagovala na globální krizi později, než například v jižní nebo západní Evropě, a výrazně poklesla až ve srovnání let 2010 a 2011. Zatímco v roce 2010 bylo u nás dokončeno téměř 36,5 tisíce bytů, o rok později už to bylo o téměř osm tisíc bytů méně. Na zatím nejnižší úroveň klesl počet dokončených bytů v roce 2014 – s méně než 24 tisíci dokončenými byty šlo o více než 40% pokles oproti stavu před vypuknutím globální krize v roce 2007.

Vůbec nejvíce bytů vyrostlo na území pozdější České republiky v roce 1975, tedy v době, kdy vrcholila výstavba velkých panelových sídlišť. Tehdy bylo dokončeno přes 97 tisíc bytů.

„V roce 2015 bylo v Česku dokončeno přes 25 tisíc bytů, což znamená návrat zhruba na úroveň roku 2000. Co se týče zahájené výstavby, ta rostla už od roku 2014, v roce 2015 pak zaznamenala více než osmiprocentní nárůst. O více jak deset procent se loni zvýšila výstavba bytů v rodinných domech. Nejvíce se stavělo v okolí Prahy, velkých měst a horských oblastí Krkonoš, Šumavy a části Jeseníků a Krušných hor,“ konstatuje Lhotáková.

KDE JSOU NEJVĚTŠÍ A KDE NEJMENŠÍ BYTY?

Dlouhodobé statistiky developerských projektů, které má k dispozici společnost Deloitte, ukazují, že ve velikosti dokončených bytů nedošlo v posledních letech k výraznému posunu. „Ve vývoji výměr bytů se žádný zásadní rozdíl neprojevuje ani ve srovnání Prahy a ostatních krajů,” říká Petr Hána z oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. V Praze i ostatních regionech České republiky se průměrná velikost nového bytu pohybuje na úrovni 68 metrů čtverečních.

„Největší výměru mají byty v novostavbách v Karlovarském kraji – téměř 80 metrů čtverečních – nejmenší pak v kraji Vysočina, kde se jedná průměrně o 61 metrů. Tento rozdíl může však být způsoben i odlišností developerského a bytového trhu v jednotlivých krajích. Postupné zvyšování standardu bydlení dokazuje i to, že byty v nových developerských projektech jsou v průměru o 11 procent větší než ty ve starší panelové zástavbě,” doplňuje Hána.

Nové byty tak sice co do výměry nerostou, dynamicky se ale zvyšuje jejich cena. „Na úrovni Prahy i všech dalších krajských měst se celková průměrná cena bytů v novostavbách zvýšila od roku 2000 o více než 47 procent. Nejdražší byty dnes najdeme – vcelku očekávaně – v Praze, nejlevnější pak v Jihlavě nebo Ústí nad Labem. Zatímco ještě v roce 2000 jsme za průměrný byt v Česku zaplatili 2,54 milionu korun, dnes už je to 3,74 milionu,” upřesňuje Hána.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?