Životní pojištění? Co to je? Češi spoléhají na to, že se jim nic nestane

Analýza
Každý druhý Čech nemá životní pojistku. Na štěstí, že se jim nic nestane, spoléhají především ti, kteří jsou po případných vážných nehodách, úrazech nebo nemocech ohroženi nejvíce. Mnozí lidé navíc ani neznají hlavní smysl životního pojištění.
Největším impulsem pro uzavření životního pojištění by bylo podle průzkumu riziko vážné nemoci. Foto: Pixabay

Čtyřicetiletý Marek se živí jako stavař. Když se u něho objevily mírné trávicí potíže, zprvu tomu nevěnoval pozornost. Záhy se však ukázalo, že má v těle zhoubný nádor, a musel proto na operaci. Po ní ovšem přišly komplikace, takže se nakonec léčení a rehabilitace protáhly na dlouhé měsíce. Výpadek příjmů pro čtyřčlennou rodinu nemohl Marek pokrýt z úspor, zachránilo ho životní pojištění, z něhož získal desítky tisíc korun.

JEN KAŽDÝ DRUHÝ

Na životní pojištění se v krajních životních situacích ovšem může v Česku spolehnout jen zhruba polovina obyvatel. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Broker Trust, což je největší servisní organizace pro nezávislé finanční poradce na českém trhu, nemá uzavřenu ani jednu smlouvu životního pojištění 47 procent Čechů.

Největší podíl nepojištěných – bezmála šedesát procent – je přitom mezi lidmi s příjmy do 20 tisíc korun měsíčně, kteří nemají buď žádné, nebo jen minimální úspory, takže v případě nenadálého výpadku příjmu právě jim hrozí největší potíže. Zvláště v momentě, když nebudou schopní dlouhodobě pracovat například kvůli úrazu. „Je to skupina, která by v případě negativní životní události byla po finanční stránce kvůli výpadku pravidelných příjmů nejvíce postižena, “ říká Michal Knapp, generální ředitel společnosti Broker Trust.

ČEŠI NEKOMBINUJÍ RIZIKA

Jednu životní pojistku má uzavřeno 46 procent Čechů, více smluv sedm procent lidí. Ukazuje se, že Češi při uzavření nové smlouvy obvykle zruší tu starou, takže nekombinují více pojistek podle toho, jak kryjí jednotlivá rizika.

I tak lidí se životním pojištěním přibývá, i když obyvatelé západní Evropy jsou pořád výrazně před Českem. Nejnovější studie společnosti Allianz ovšem předpovídá další nárůst uzavřených smluv ve střední Evropě. Očekává se až osmiprocentní nárůst oproti současnému tříprocentnímu. V Česku nahrává těmto předpokladům i zvyšování platů, tedy že přibývá lidí, kteří si životní pojištění „mohou dovolit“.

LIDÉ NEZNAJÍ ÚČEL POJISTKY

Základním předpokladem ovšem je, aby lidé věděli, k čemu životní pojištění vlastně slouží a jak ho mohou využívat. Už zmiňovaný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že stále existuje poměrně početná skupina Čechů, kteří neznají účel životní pojistky. Téměř čtvrtina dotázaných neví, jaká nejvýznamnější rizika ohrožují jejich výdělky a jak tento výpadek mohou aspoň z části „zalepit“ penězi z pojistky.

Hrozby si nejméně uvědomují mladí muži se vzděláním bez maturity a s velmi nízkým příjmem. Naopak nejvíce si rizika ohrožující příjmy uvědomují lidé nad 45 let, s vysokoškolským vzděláním a vyššími výdělky.

PRO DVA Z PĚTI NENÍ HYPOTÉKA DŮVODEM

Největším impulsem pro uzavření životního pojištění by bylo podle průzkumu riziko vážné nemoci, kvůli této hrozbě by se rozhodně pojistilo 36 procent dotazovaných. Jen čtvrtina lidí by životní pojistku uzavřela v případě sjednání hypotéky, naopak pro 40 procent lidí není hypotéka dostatečným důvodem. Mladí lidé do 29 let věku uváděli jako nejvýraznější impuls narození dítěte, odpovědělo tak přes 36 procent dotázaných z této věkové skupiny.

„Mezi Čechy panuje stále zvyk pojišťovat více majetek než vlastní život. Produkty životního pojištění přitom procházejí neustálým vývojem a obzvlášť v posledních letech pojišťovny přicházejí s řadou vylepšení, ať už jde o flexibilitu, rozsah krytí nebo různé slevy například za méně rizikové povolání pojištěného či dodržování zdravého životního stylu,“ poznamenal Michal Knapp ze společnosti Broker Trust.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.