Anatomie překvapivě dobrého čtvrtletí

Názor
Globální trhy uzavírají letošní první čtvrtletí v zelených číslech po velkém odrazu ztrátových krypto a technologických trhů v roce 2022. Volatilní čtvrtletí přineslo dramatickou lednovou rally na základě ne tak špatných fundamentů a značně negativní pozice investorů.
Nejvýkonnějšími hráči indexu S&P 500 byli v prvním čtvrtletí roku 2023 technologičtí giganti NVIDIA (85 %), Meta (71 %) a Tesla (57 %). Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký spotřebitel zůstal silný, ceny plynu v Evropě klesly a Čína se znovu otevřela. Zisky společností ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byly odolné, zatímco v únoru došlo na ověření reality poklesu inflace, přičemž služby a mzdy se držely při zemi.

Březen přinesl krachy Silicon Valley Bank a Credit Suisse, což vyvolalo obavy z krize a snížilo prognózy růstu a inflace. Vstup trhů do druhého čtvrtletí hodnotíme pozitivně, přičemž rychlejší zpomalení růstu bude tlačit na zisky, ale dřívější snížení sazeb pomůže ocenění. Náš příběh o oživení ve tvaru písmene U má nyní tvar písmene V.

PSALI JSME:
Jak se vyvíjí výsledková sezóna společností z indexu S&P 500?

Ocenění indexu S&P 500 mírně vzrostlo na 17,6násobek forward P/E, což je v souladu s dlouhodobým průměrem. Napomohl tomu pokles výnosů amerických desetiletých dluhopisů o 30 bazických bodů na 3,55 procenta a pokles celkové inflace v USA na šest procent. To podpořilo aktiva s dlouhou durací, od kryptoaktiv po dluhopisy.

Očekávání růstu zisků v USA překvapivě zůstala na čtyřech procentech, k čemuž přispěl nárůst kompozitního indexu PMI S&P na 53,3 a odhady růstu hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí na úrovni tří procent. Nízká výkonnost cyklických aktiv, od akcií s malou tržní kapitalizací po komodity, však zdůraznila prudký základní nárůst obav z růstu a zisků.

Technický průmysl vzrostl o 18 procent v čele s polovodiči (36 %) a komunikacemi o 17 procent. Finanční sektor klesl o sedm procent v čele s bankami (-13 %). Klesli také defenzivní vítězové z roku 2022 – veřejné služby a farmacie.

Nejvýkonnějšími hráči indexu S&P 500 byli technologičtí giganti NVIDIA (85 %), Meta (71 %) a Tesla (57 %). Ztrátové byly regionální banky First Republic (-88 %) a Zions (-37 %). Evropský Stoxx50 vedly luxusní značky Hermes (26 %), Kering (23 %) a LVMH (21 %), zatímco Glencore (-16 %) a další komoditní akcie zaostávaly.

Francie, Německo a Itálie posílily o deset procent. Tchaj-wanská rally o 13 procent, tažená společností TSMC (19 %), vedla globální trhy. Baidu (+39 %) vedl Hongkong, který v poslední době zaujal rozpad Alibaby.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Prognóza akciových trhů a cílování indexu S&P 500 na rok 2023

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč se rodí málo dětí. Ženy nedokážou splnit svůj plán

Průzkum
Současný problém s nízkou porodností nelze zjednodušit na tvrzení, že Češi nechtějí mít děti, anebo třeba jen jednoho potomka. Výzkum Národního institutu SYRI, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici, totiž ukazuje, že české ženy chtějí mít více dětí, ale výsledek je pak z různých důvodů jiný, než si matky původně přály. A první dítě se jim rodí později, než chtěly.