Anatomie propadů indexu Nasdaq 100 a psychologie investorů

Názor
Index Nasdaq 100 se propadl o 10,9 procenta, což je 15. největší propad od 1. ledna 2003. Historie napovídá, že pokud to bude z hlediska profilu zotavení průměrný pokles, mohl by trvat 121 obchodních dnů.
Index Nasdaq 100 se propadl o 10,9 procenta, což je 15. největší propad od 1. ledna 2003. Ilustrační foto: Nasdaq

To se podle nás významně podepíše na psychologii investorů, protože noví drobní investoři, kteří se na akciových trzích objevili v loňském roce, zatím nemají zkušenost s dlouhodobějším poklesem a zpomalením akciových trhů. Proto razíme teorii, že růstové investování a jeho podpora v nejbližší době budou záviset na trvání tohoto propadu, a že tedy půjde o jeden z klíčových indikátorů, které je třeba do budoucna sledovat.

Index Nasdaq 100 klesl o 10,9 procenta a náš koš „bublinových“ akcií se nachází 27,9 procenta pod maximem. Mnozí růstoví investoři, drobní soukromníci i profesionálové soudí, že šlo o brutální posun, a hodně z nich překvapil, protože často podcenili citlivost akcií na úrokové sazby a nevěnovali jí pozornost.

PSALI JSME:
Lidé masově vstupují na burzu. Mnozí z nich zapláčou

Pro mnohé z nich to bude bolestné, ale my si dokážeme představit i propad našeho koše „bublinových“ akcií o 50 procent, čímž by se jeho index celkového výnosu vrátil někam na úroveň loňského září – to by samozřejmě znamenalo, že se tyto akcie propadnou ze současné úrovně ještě o další 32 procenta. S nadměrnými zisky je zpravidla spojena vyšší následná volatilita a někdy i dramatické propady. Kdybychom se poučili z historie, nebyli bychom teď překvapení.

Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

Každý propad má svou jedinečnou příčinu a srovnávat můžeme jen velmi opatrně, ale když se s podobně velkým propadem setkáte, měli byste si zjistit relevantní statistické údaje. Současný propad je od 1. ledna 2003 až 15. největší, takže i když mnohým investorům připadá dramatický, je to v podstatě stále jen neškodná korekce.

Medián trvání těchto 15 propadů je 121 obchodních dní a střední doba trvání 157 obchodních dní, takže pokud to bude průměrný propad, může se protáhnout na šest až devět měsíců.

PSALI JSME:
Konec dobrých časů? Největším nepřítelem investora je panika

Pro psychologii investorů bude důležitá hlavně délka trvání propadu. Ta byla jedním z hlavních důvodů, proč začali drobní investoři opouštět akciový trh, když praskla internetová bublina. Ačkoli často tvrdí, že investují dlouhodobě, jsou to investoři v jádru netrpěliví.

Drobných investorů ubylo i po finanční krizi v roce 2008, která přinesla propad trhu a s ním související nezaměstnanost. Ještě v letech 2016 a 2017, kdy už byl býčí trh znovu v plném proudu, vycházely články, které se ptaly, kam zmizeli drobní investoři a zda se na akciové trhy ještě někdy vrátí. Často si také stěžovaly, že se do obchodování málo zapojují ženy a mladá generace.

Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

V posledních letech ovšem býčí trh, lepší dynamika trhu práce, extrémní mediální pozornost věnovaná technologickým akciím, Tesla a vzestup kryptoměn přilákaly na akciové trhy právě mnoho žen a mladých. Lidé často začínali obchodovat loni, když je lockdown donutil zavřít se doma. A tak spousta nových marginálních kupujících technologických akcií nikdy nezažila žádný propad, nebo aspoň žádný delší propad.

Proto máme za to, že pokud současný propad technologických akcií kvůli vyšší inflaci a úrokovým sazbám potrvá delší dobu, změní se psychologie investorů zvyklých na růstové investování. Mnohým z nich dojde trpělivost a změní strategii nebo dokonce opustí trh docela. Jakmile zmizí rychlé a snadné výnosy, přestává to být zábava.

PSALI JSME:
Na trzích vítězí chamtivost. Investoři ignorují rizika

Níže uvedený graf ukazuje zmíněných 15 propadů spolu s profilem následného zotavení. Modrá křivka představuje zotavení poté, co loni pandemie viru covid-19 rozpoutala historický výprodej a způsobila propad o 27,7 procenta.

Bylo to dosud nejrychlejší zotavení z tak velkého propadu a kvantitativní strategie a strategie alokace aktiv s něčím takovým často vůbec nepočítaly. My nyní budeme nějaký čas sledovat oranžovou křivku, která ukazuje současný propad a která nepochybně bude mít vliv na psychologii investorů.

Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.