Více než polovina Čechů spoří pravidelně

Pravidelně spoří 54 % Čechů. Vyplývá to z ankety, jejíž výsledky zpracoval Finanční a ekonomický institut FAEI). Více než 2000 Kč měsíčně uspoří 47 %, dalších 7 % Čechů si dává z výplaty stranou méně než dva tisíce korun.

Ilustrační foto: Pixabay

Naproti tomu vůbec nespoří 13 % respondentů ankety a každý třetí Čech sice spoří, ale nepravidelně.

Odborníci radí, že každý by si měl udělat finanční polštář na horší časy. Obecně platí, že bychom si měli každý měsíc odkládat zhruba 10 % příjmu. Na druhou stranu se mnoha lidem v současné době více vyplatí spíše si peníze na nákup zboží či nemovitosti rovnou půjčit, než s jejich pořízením čekat a spořit několik měsíců či let.

S ohledem na momentálně minimální úrokové sazby bank je nyní výhodnější si zařídit spotřebitelský úvěr nebo hypotéku, než nechat ležet peníze na spořicím účtu s hodně nízkým výnosem nebo riskantně investovat na rozkolísaném akciovém či dluhopisovém trhu.

Tato rada však neplatí pro lidi, kteří nejsou zvyklí si spořit ani minimální částku, protože počet těch, kteří se kvůli splácení úvěru úvěrem, předlužení a exekuci dostávají do bezvýchodné životní situace, stále roste.

Také podle obdobného mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit, kterého se zúčastnily čtyři tisícovky respondentů, si pravidelně odloží nějaké peníze stranou více než polovina Čechů.

Průměrná výše úspor je 1700 Kč, více než polovina lidí dokáže ušetřit měsíčně alespoň tisícovku. Na Slovensku se průměr naspořené měsíční částky blíží v přepočtu 1900 korunám. Poláci si v průměru dají stranou přes 2100 korun a Bulhaři přes 2000 korun.

České děti jsou, zdá se, v tomto směru disciplinovanější než jejich rodiče. Podle průzkumu Ipsos dvě třetiny českých dětí si ukládají stranou alespoň část kapesného a šetří si ho na vysněný dárek. Každý sedmý až osmý junior ušetří dokonce celé kapesné, jen každé čtrnácté dítě v Česku utratí všechny peníze od rodičů hned

V průzkumu na portálu Novinky.cz, jehož se zúčastnila zhruba tisícovka lidí, se hned polovina Čechů přiznala k tomu, že žije od výplaty k výplatě a nedokáže si dát stranou prakticky ani korunu.

Slováci jsou, co se týče financí, zodpovědnější. Alespoň minimální částku pravidelně spoří více než čtyři pětiny z nich, zatímco vše utratí 18 %. V Polsku pravidelně každý měsíc spoří jen třetina lidí a čtvrtina Poláků si stranou žádné peníze nedává. Ještě hůře jsou na tom Bulhaři, více než třetina nemá v záloze žádnou finanční rezervu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak v zaměstnání (ne)přijít o oblíbenou stravenku?

Poradna
Za kolik u vás v práci máte stravenky? Častá otázka svědčící o tom, že se tato nejoblíbenější zaměstnanecká výhoda může stát nejen konkurenční výhodou, ale i příčinou závisti. Zvláštní je, že málokdo se už zeptá, kolik přispívá zaměstnavatel, i když to je údaj důležitější. Stravenky jsou oblíbené proto, že se za ně dá pořídit nejen oběd, ale také z toho důvodu, že je to snad jediná zaměstnanecká výhoda, kterou …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru