Apple padá jako hruška, Trump zjišťuje, že se střelil do nohy, a Čína slaví

Názor
Apple těžce krvácí. Ikonická společnost ztratila od začátku října 452 miliard dolarů ze své tržní hodnoty. V přepočtu odpovídá tato suma částce přesahující deset bilionů korun. Je to tedy zhruba dvojnásobek ročního hrubého domácího produktu České republiky.
Apple je na probíhající obchodní válku mezi Washingtonem a Pekingem citlivější než ostatní velké IT společnosti. Foto: Pixabay

Včera společnost zažila svůj nejhorší burzovní den za celé období od ledna 2013. Cena akcií Applu se zbortila o takřka deset procent. Bezprostředním důvodem je snížení odhadu tržeb, zejména kvůli poklesu za čínský trh. Zatímco ještě před dvěma měsíci byl Apple nejhodnotnější americkou burzovně obchodovanou společností, po včerejšku se dále propadl, až na čtvrté místo. Hodnotnější než Apple jsou nyní Microsoft, Amazon i Alphabet, mateřská společnost Googlu.

Skutečnost, že Apple se propadá rychleji než jiní američtí technologičtí giganti, signalizuje jedno. Apple je na probíhající obchodní válku mezi Washingtonem a Pekingem citlivější než ostatní velké IT společnosti. Ale proč?

PSALI JSME:
Technologické hvězdy stahují trh ke dnu

Klíčový ukazatel čínských akcií, šanghajský kompozitní index, za poslední rok spadl o více než 25 procent. Obchodní válka pochopitelně na optimismu investorům v Číně nepřidává, neboť vyšší cla, kterým čínští vývozci čelí v USA, se neblaze promítají do jejich ziskovosti i do ziskovosti na ně navázaných firem. Zhoršující se vyhlídky čínské podnikové sféry se pak projevují propadem akciového trhu. Ten nahlodává spotřebitelskou náladu Číňanů, neboť pro řadu z nich je akciové investování klíčovým prostředkem tvorby celoživotních úspor. Úrokové sazby jsou totiž v zemi nízké, systém sociálního zabezpečení pak notně proděravělý.

Zhoršení spotřebitelské nálady kromě jiného zvyšuje citlivost na cenovou úroveň spotřebního zboží. Apple, jak známo, používá strategii vysokých cen svých výrobků, které se pak snaží „opodstatnit“ umným marketingem. Jenže nyní se zdá, že ani pověstný appleovský marketing už není dostatečně silný na to, aby při zhoršující se náladě čínského spotřebitele udržel jeho poptávku na uspokojivé úrovni. Výsledkem je právě to, že tržby za prodej iPhonů budou za první fiskální období, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu, nižší, než firma dosud předpokládala. Prognóza nyní počítá s 84 miliardami dolarů místo dosavadního odhadu v pásmu od 89 do 93 miliard.

PSALI JSME:
Burzy padají kvůli Applu, který však sází na „plán B“. Ten je varováním i pro českou ekonomiku

Takže ano, obchodní válka Applu jistě nesvědčí. Jeho cenová politika jej však činí na důsledky obchodní války citlivějším než jiné společnosti.

Apple je ovšem Apple – je to symbol. Stal se jím právě i díky svému jedinečnému marketingu. Pád jeho akcií zesiluje tlak na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Do akcií Applu investuje i americká střední třída, mnohdy Trumpovi voliči. Prezident, pokud chce být v roce 2020 znovuzvolen, nad tím jen tak mávnout rukou nemůže.

PSALI JSME:
Trhy nepochopily snahu Číny uvolnit opratě bankám

S každým dalším propadem amerických akcií – a zvláště ikon typu Applu – se Trumpův čínský protějšek, prezident Si Ťin-pching ocitá ve stále komfortnější pozici. Čína a její trhy sice kvůli obchodní válce slábnou výrazněji než Spojené státy. Jenže čínský prezident je autokrat… Všečínské shromáždění lidových zástupců (tedy čínský parlament) mu loni zrušilo mandátní omezení, takže může vládnout třeba doživotně. Proti tomu Trumpovi zbývají ubohé dva roky. Už letos vlastně zahájí – musí zahájit – volební kampaň. Čekal zřejmě, že Čína vyměkne. Nyní hraje čas pro Si Ťin-pchinga. Ten ví, že Trump si trvalejší krvácení burz dovolit nemůže, protože by tím ztratil rozhodující část svých voličů.

Trump se ocitá ve složité situaci. Může snadno shledat, že nejlepším způsobem, jak z ní cen, je z obchodního válčení vycouvat. Pokud možno bez ztráty tváře, pochopitelně. Si Ťin-pching, pokud mu to pálí, může jistě nechat Trumpa vycouvat bez ztráty tváře. Zákulisně si však za to samozřejmě o něco řekne. Čína se ocitá v hratelné pozici a každý další problém amerických akcií tuto její pozici jen upevní.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Investoři dostali bohatou vánoční nadílku

Na trzích panuje euforie. Akciové indexy po celém světě rostou. Investoři dostali dva vytoužené vánoční dárky. Tím prvním je zpráva, že se Spojené státy dohodly s Čínou na podmínkách obchodní smlouvy. Díky tomu by …

Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Češi jsou podle výzkumů vnímavější k rizikům a jsou celkově opatrnější, než lidé na Západě. Nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následuje obava o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí úplně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru