
Výplata pojistných událostí může probíhat i desítky let po vzniku dopravní nehody v případě dlouhodobých nároků spojených s trvalými následky poškozených. „Nejstarší stále vyplácená pojistná událost se váže k dopravní nehodě z 1. dubna 1953 a letos od ní uplynulo 70 let,“ informoval pojistný matematik ČKP Petr Jedlička s tím, že poškozenému je dosud vyplácena pravidelná měsíční renta.
Přestože je tato událost nejstarší, není jediná, kterou pojišťovny z 50. let vyplácejí. „Z dopravních nehod z tohoto období pojišťovny stále vyplácejí další čtyři pojistné událostí s očekávanou výplatou ve výši 229 tisíc korun. Evidujeme také pojistné události ze 60. let, konkrétně 22 pojistných událostí s očekávanou výplatou ve výši dvou a půl milionů korun,“ doplnil Jedlička.
„Při škodě na zdraví může docházet dle rozsahu škody k úhradě bolestného, odškodnění ztížení společenského uplatnění, výplatě renty či příspěvku na výpomoc v domácnosti. To vše je standardně kryto povinným ručením viníka nehody. Náklady nebývají jednorázové, ale mohou být rozložené do delšího časového období podle potřeb poškozeného,“ vysvětlila Veronika Pilková, tisková mluvčí ČKP.
A pokud viník nehody nemá sjednané povinné ručení? „ČKP řeší každý měsíc přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič,“ uvedl Vladimír Krejzar, ředitel likvidace ČKP. I když z valné části jde jen o poškozený automobil, i v těchto případech částka zpravidla vystoupá na desítky tisíc Kč, v případě škod na zdraví už ale jde o statisícové nebo dokonce milionové částky.