Rok a měsíc do změny zákona o povinném ručení

Novela zákona o povinném ručení (konkrétně zákona 168/1999 Sb., pozn. aut.) má začít platit od 1. ledna 2024. Jedna novinka se dotkne významné části majitelů všech vozidel, ať již jde o osobní auta, motorky nebo jen malé vozíky.
Novela zákona počítá u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla s navýšením minimálního limitu z 35 na 50 milionů korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Základním parametrem pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení) je pojistný limit. Udává, do jaké výše uhradí pojišťovna škodu poškozenému za pojištěného viníka, který nehodu způsobil. Zákon dnes stanoví minimální hodnotu ve výši 35 milionů.

Limit platí zvlášť pro škody na majetku v součtu pro všechny hmotné škody a zvlášť pro škody na zdraví, kde se aplikuje na každého poškozeného zvlášť. Již v současné sobě je základní limit 35 milionů při některých nehodách nedostatečný.

Pokud například při vážném zranění vznikne škoda 20 milionů poškozenému na výdělku, 20 milionů stálo zdravotní pojišťovnu jeho léčení, osm milionů tvoří ztížené společenské uplatnění a dalších osm milionů je vyčísleno na výpomoc, bolestné a jiné náklady, uhradí pojišťovna při minimálním limitu pouze 35 milionů a zbylých 21 milionů musí zaplatit sám viník ze svého.

I to je důvodem, proč novela zákona počítá s navýšením minimálního limitu z 35 na 50 milionů. Od roku 2024 tak budou všechny pojišťovny nabízet u nových smluv minimálně limit 50 milionů a stávajícím klientům navýší limit na nové zákonné minimum.

Autor je spoluzakladatel a produktový guru Pillow pojišťovny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. JN Jana Novotná

  Chudáci už neví, jak by lidem vytáhli peníze z kapes aneb Poznáváme krásy kapitalismu.

 2. václav

  NEUMÍŠ POČÍTAT ! ! !
  Rok a měsíc do změny zákona o povinném ručení
  1. prosince 2022
  Martin Podávka
  má začít platit od 1. ledna 2024.

 3. Pa Pavel

  Dobrý trik jak zvýšit pojistné. Zřejmě práce nějakého lobisty,který přišel s kufram plným peněz do parlamentu.

 4. génius

  Ty modrý komunisti nám dávají tak za uši že možná za 2 roky nás nebude žádné pojištění tížit protože nebudeme mít ani na auto ani na jeho provoz. pak ať si to řeší naši poctivý úspěšní podnikatelé.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB