Atmosféra ve světě je po včerejšku opět vyhrocenější, což „odnese“ i Česko

Názor
Ve středu eskalovalo hned několik napjatých mezinárodních vztahů. Vyhrocení každého jednoho z nich má přitom potenciál vážně ochromit světový ekonomický růst. Brusel hrozí Římu, Peking Washingtonu a Washington spojencům v Berlíně, Paříži a Londýně. Atmosféra ve světě je po dnešku opět o něco vyhrocenější, což „odnese“ i Česko.
Větrné turbíny či elektrická vozidla potřebují ke své optimální funkčnosti prvky dysprosium a neodymium, tedy dva z kovů vzácných zemin. Foto: Pixabay

První takovou tenzí, z globálního hlediska ještě nejméně závažnou, je tedy napětí mezi Římem a Bruselem. Cena pojištění proti bankrotu italských veřejných financí včera vzrostla na nejvyšší úroveň od letošního února a blíží se úrovním ze sklonku loňského roku. Tehdy vrcholila rozmíška mezi Římem a Evropskou komisí ohledně tempa snižování italského dluhu. Evropské komisi se zdálo nedostatečné, což je opět případ i současnosti.

Evropská komise včera požádala Řím o vysvětlení zhoršení stavu veřejných financí. Takové procedura nastává tehdy, když veřejný dluh členské země převyšuje úroveň 60 procent hrubého domácího produktu a zároveň není uspokojivě snižován. Veřejný dluh Itálie činí 132 procent HDP. V krajním případě může být Řím sankcionován pokutou 3,5 miliardy eur. Šlo by o první takovou pokutu, kterou kdy Brusel některé ze členských zemí EU udělil.

Řím se ovšem cítí posílen výsledkem víkendových eurovoleb. Vicepremiér Matteo Salvini v nich upevnil svoji pozici na italské politické scéně, když jeho antisystémová Liga jasně zvítězila se ziskem více než 34 procent hlasů, což je ještě víc, než kolik jí přisuzovaly odhady.

Na sklonku loňského roku přitom zmíněná rozmíška mezi Římem a Bruselem na čas utichla, když Itálie učinila ústupky v podobě částečného snížení výdajů. Eurovolbami posílený Salvini se ale nyní zaklíná, že při sestavování rozpočtu na příští rok už neustoupí. Má za to, že v eurovolbách dostal od voličů zcela nezpochybnitelný mandát k tomu, aby zcela překreslil parametry italských veřejných financí. Současný tlak Bruselu podle něj totiž vede k nezaměstnanosti a špatné náladě v celé italské ekonomice.

PSALI JSME:
Napětí mezí Římem a Bruselem začíná po eurovolbách opět houstnout

Současně eskaluje napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Čínský tisk včera varoval, že Peking je připraven použít takzvané prvky vzácných zemin – neboli vzácné kovy – jako zbraň v obchodní válce s USA. Jde o sedmnáct prvků Mendělejevovy periodické tabulky prvků. Například větrné turbíny či elektrická vozidla potřebují ke své optimální funkčnosti prvky dysprosium a neodymium, tedy dva z kovů vzácných zemin. Z nich se vyrábí magnety, které jsou součástí potřebných motorů a generátorů.

Peking vzácné zeminy využil jako ekonomickou zbraň už v minulosti. V roce 2010, během sporu o ostrovy východně od Tchaj-wanu, Čína pozastavila vývoz vzácných kovů do Japonska a snížila příslušné exportní kvóty. V té době se Čína zodpovídala za 97 procent světové produkce prvků vzácných zemin, takže tím ochromila japonský technologický sektor.

Peking se ovšem s omezením vývozu prvků vzácných zemi také trochu „postřelil“. Zatímco v letech 2005 až 2010 spotřeba vzácných kovů vzrostla o více než čtvrtinu, v letech 2010 až 2015 poklesla o zhruba sedm procent. Odběratelé poznali, že Čína nemusí být vždy spolehlivým dodavatelem a že i oni se mohou stát obětí uplatňování jejích politických zájmů. A začali hledat cesty, jak snížit závislost na čínských vzácných kovech. V loňském roce už tak podíl Číny na světové produkci vzácných kovů činil „jen“ 71 procent.

I tak však čínské nerostné bohatství představuje její silnou kartu. Navíc čínské firmy expandují do světa, takže Peking získává kontrolu nad prvky, jichž doma sám moc nemá. Ať už jde lithium nebo kobalt. Čínské firmy dnes ovládají zhruba polovinu světové produkce lithia a i díky rozsáhlému vlastnictví kobaltových dolů v Demokratické republice Kongo kontrolují také přes 80 procent světové produkce kobaltových chemikálií. Ty představují důležitou složku lithium-iontových baterií, takže jsou prakticky nepostradatelné pro firmy jako Samsung nebo Volkswagen a vlastně třeba pro celý rozvoj elektromobility.

Jestliže Čína použije nerostné bohatství (ať už své či to, které ovládá v jiných zemích) jako zbraň obchodní války, okolní svět se zřejmě naučí používat jiné výrobní metody. To ale nebude hned. Nelze vyloučit, že svět by mohlo potkat cosi obdobného jako při ropném embargu arabských zemí v 70. let.

PSALI JSME:
Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let

V reakci na varování čínského tisku se včera propadaly evropské akciové trhy, panevropský index STOXX 600 ztrácel více než procento.

Aby toho nebylo málo, třetí zásadní tenzí, která dnes eskalovala, je ta mezi transatlantickými spojenci. Spojené státy pod hrozbou sankcí tlačí na Německo, Británii a Francii, aby se zřekly svého obchodování s Íránem. Jinak jsou připraveny uvalit sankce, spočívající v odříznutí od celého svého finančního systému, na kterýkoli subjekt, jenž s Íránem nadále obchoduje. Zmíněná trojice zemí letos v lednu dala vzniknout systému Instex, který umožňuje firmám obchodovat s Íránem bez nutnosti využít americký dolar nebo americké banky.

V tomto posledním případě je zvláště závažné to, že se přiostřuje napětí mezi spojenci v rámci NATO.

Celkově zmíněné eskalace dále přispívají k houstnutí napětí ve světovém obchodě i geopolitice. Touto houstnutí atmosféry, zejména bude-li trvat delší dobu, či se ještě zhoršovat, si již letos vybere daň v podobě ještě pomalejšího růstu světového ekonomiky, než jaký je nyní prognózován. A tím pádem i v podobě ještě pomalejšího růstu ekonomiky evropské a české, která je na plynulosti mezinárodního obchodu vysoce závislá.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

 1. No jo Pánové.Pomalu ale jistě přichází doba kdy si bude muset Bruselská Evropa uvědomit, že hranice Evropy tvoří pohoří Ural, a to je 2000 km za Moskvou…. Máme velké možnosti, chybí selský rozum.

 2. Je nutné uvalit embargo na USA .
  Ukázat mu že Europská unia je najvyspelejšia oblast sveta.
  Okamžite zrušit členstva v NATO a vybudovat Europskú armádu
  bez učasti USA. Musíme vytvárat tlak na USA ,Čínu i Rusko a vnútit im naše obchodné podmienky. Krajiny s EU. ktoré sa budú akýmkolvel sposobom držat svojích nacionálných záujmov a nebudú mat snahu o centralizaciu je nutné okamžite vylučit s EU a nechat ich živorit potom si Orbán a celý Viszegrad rozmyslia či chcú byt bohatými občanmi zjednotenéj Europy alebo narodniarmi ktory budú vylúčeny s prosperujúcej spoločnosti .

  • A jak jste na to člověče přišel, že EU je najvyspelejšia oblast světa? To možná tak ještě někdy před třiceti lety, tak to jóó. Ale svojí blbostí a nadutostí či tupostí o tenhle kredit přišla. Ta Čína převálcovala celý svět a ten západní si za to může sám. Rusko zase má suroviny, které EU nutně velmi potřebuje takže diktovat EU nikomu nemůže. A to nemluvím o tom, že za pár let už ani ta západní EU fungovat nebude vůbec. Co si tam navezli ty darmožrouty tmavé pleti, kteří tam budou šířit jen džihád a Aláha, tak slavná EU jde do kopru. Takže Orbán a Viszegrad je úplně v klidu, naopak celý západ by se měl vzpamatovat jinak je s ním amen. Je vidět, že vám to nějako nedochází, co se vlastně v tom světě děje. Jo USA už kope rovněž z posledního, opět díky těm migrantům a své tuposti a hlouposti, kdy vše chtěli vyrábět v Číně. Právě díky tomu se Čína dostala jen za pár let na vrchol a slavný západ naopak zcela ztratil na své prestiži. A to nemluvím o tom, že všechny státy okupované tím západem toho okrádání mají už plné zuby a taky to dávají hodně nahlas najevo, i když u nás se o tom nějako moc nedovíte, proč asi, že, ale jisté je to, že nebudou tupě sloužit tomu nenažranému zápaďákovi který jen díky koloniím na tom byl tak dobře. Všechny suroviny světa si zabrali a díky tomu pak prosperovali. To se to pak kecá, že? Ale tomu už bude brzy konec.
   Jo a když si ještě uvědomíte, že ti mocní ze západu nepotřebují mít chytré obyvatelstvo, protože je to moc ohrožuje, chytrý a přemýšlivý člověk nebude dělat kdekomu slouhu za pár kaček, tudíž studenti už nemají takové vědomosti a hlavně se chodí na studia, která jsou jen zbytečná břemena společnosti, neboli ty humanitní pavědy, ale kdy jen pár procent studuje technické směry, které posouvají nahoru tu společnost, zatímco naopak asiati studují hlavně ty pořádné a užitečné vědy a obory, takže je do nebe volající, jak ten západ sám sebe hodně degradoval. No a když si uvědomíte, že západ nějako zaspal dobu a kdy opilý tou šaškárnou – prý Rusko uzbrojili, se samou pýchou či nadutostí jen nadnášel, ale nějako mu nedošlo, že ten tolik hloupý Rus není až tolik hloupý, ale naopak, že je daleko chytřejší, tak mu i ten tolik hloupý Rus utekl, když vyrobil takové zbraňové systémy, na něž západ už nemá protiopatření. Takže když nyní západ tolik huláká, že se pustí do toho hloupého Rusa, tak nějako mu ale uniká, že ten Rus není hloupý, ale naopak ten západ je hloupý až běda. Jak chce bojovat proti tomu, kdo má daleko výkonnější zbraňové systémy? Jen k smíchu jsou ti tvoji zápaďáci chlapečku. Proto taky už ta USA zkouší to poslední co ještě může. A to tu obchodní válku, kterou beztak vyhrát nemůže. A západní Evropa, ta je na tom ještě bídněji. To co ji čeká za pár let, tak to si opravdu vychutnají až dosytosti. Ale ono se jim ta jejich karma za to dlouhodobé loupení a okrádání těch slabších národů a zemí, hezky odmění. To si prostě oni musí vychutnat dosytosti to své loupeživé dobrodružství. A tak člověče raději mlčte o tom, že by měl Orbán a Viszegrad klanět zápaďákovi, když tomu evidentně vůbec, ale vůbec nerozumíte. Nebýt u nás těch tupých pražanů a dalších patolízalů, tak naopak by náš stát byl suveréní a hezky by prosperoval. Zatím jsme jen tupým národem, který dělá slouhu zápaďákovi. Tomu ale ty chlapečku rozumnět nemůžeš, na to nejsi tolik vzdělaný, aby ti to docvaklo, co se ve světě vůbec děje.

   Jak říkám, západu zvoní hrana. Melou pomalu a jistě z posledního. A sami si za to tupci mohou. Jak může nějaký stát prosperovat, když ani nemá lidi, kteří by uměli něco vyrobit či vymyslet? Zkus sehnat nějakého schopného řemeslníka. Je jich jen pár a za pár let nebude ani jeden. To je ale prosperita, co?!!!

   • Já si myslím , že matroš hulí pane Vít lidé blízcí vašim názorům. To co napsal pan Miroslav je v globálu možná varianta. A jestli nedokážete přijmout pravdy které autor jmenoval(třeba vzdělávání ) , tak jste to asi včera s tím, jak jste napsal hulením,trochu přehnal….

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru