Automobilky v Česku mají zlaté časy

Loňský rok byl pro řadu automobilek v Česku rekordní. Rok 2017 byl pro ŠKODA AUTO zatím nejúspěšnějším rokem v její dosavadní historii. Ve srovnání s minulým rokem vzrostl počet dodaných vozů o 6,6 % na 1 200 500 vozů. V roce 2016 to bylo 1 126 500 aut.

Škoda Vision X na ženevském autosalónu. Foto: ŠKODA AUTO

Ve stejném období vzrostly tržby o 20,8 % na 16,6 miliardy eur. V roce 2016 to bylo 13,7 miliardy eur. Provozní výsledek vzrostl o 34,6 % na 1,6 miliardy eur 1,2 miliardy eur.

Škodovka také dokončila rozšíření svého Parts Centra v hlavním sídle značky. S plochou 180 000 čtverečních metrů je to největší sklad originálních dílů v České republice a jeden ze tří evropských centrálních skladů koncernu Volkswagen. Automobilka investovala do výstavby zhruba 22,5 milionů eur.

Zdroj: ŠKODA AUTO

Loňský rok byl v Česku úspěšný z hlediska dynamiky prodejů například i pro Toyotu. Meziročně u nás prodala o 46 procent více aut, v drtivé většině hybridy.

Česká Toyota loni uzavřela 8 845 nových smluv, což je o čtvrtinu nových smluv více než v roce 2016. Oproti roku 2015 jde o téměř dvojnásobný nárůst. V registracích jí patří desátá pozice na trhu s tříprocentním podílem a mezi privátními zákazníky čtvrté místo.

Ruce si mne i Hyundai. Oznámil, že jeho i30 je nejprodávanějším vozem pro soukromé osoby ve třídě velkých rodinných vozů před Kia Motors a Škoda Auto.

TAHOUN EKONOMIKY

Automobilový průmysl každopádně stále drží pozici tahouna české ekonomiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu (SAP) se na průmyslové produkci u nás podílí bezmála jednou čtvrtinou (24,7 %) a na celkovém HDP devíti procenty.

Přímo poskytuje zaměstnání 150 tisícům lidí. Pro srovnání v celé EU v automobilovém průmyslu pracuje podle Eurostatu 12,6 milionu lidí, což představuje 5,7 procenta všech pracovních míst a sektor se podílí 6,8 % na HDP Evropské unie.

V následujících letech však čekají obor velké změny, na které je třeba se dobře připravit. Shodli se na tom účastníci nedávné konference o příležitostech v auto-moto průmyslu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru