Až polovina úrazů na sjezdovce je vážná, i tak jezdí mnozí bez helmy

Třetina Čechů jezdí pravidelně na hory. A více než polovina národa vyrazí na sjezdovky aspoň jednou za sezonu - během jarních prázdnin. Snowboarding a lyžování jsou přitom podle statistik nejrizikovějšími zimními sporty.
Zejména u dětí je nezbytné, aby na svah vždy vyrazily s helmou a v ideálním případě i s páteřákem. Foto: Pixabay

Podle průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu je přitom asi třetina úrazů na lyžích vážná, na snowboardu je to dokonce více než polovina. Pojišťovny tak každoročně řeší tisíce zlomenin či poranění hlavy. Přesto ochranná přilba zdaleka není samozřejmostí, a páteřák nosí jen asi třetina lyžařů.

Češi milují lyžování. A pokud si to mohou finančně dovolit, jezdí na hory pravidelně, anebo aspoň na pár dní s dětmi o jarních prázdninách. Češi nejčastěji vyrážejí do tuzemských hor, kam podle výzkumu Equa Bank a portálu Dovolena.cz jezdí více než polovina milovníků lyžování. Oblíbené jsou rovněž Itálie nebo Rakousko.  Za zimní dovolenou utratí čtyřčlenná rodina průměrně 25 516 korun, téměř pětina Čechů si ovšem prázdniny na horách nemůže finančně dovolit.

„Dovolená na horách představuje pro řadu Čechů značný zásah do jejich rodinného rozpočtu. Z průzkumu vyplynulo, že každý desátý Čech si pořizuje zimní dovolenou částečně nebo zcela na úvěr. Pětina Čechů si právě kvůli finanční náročnosti dovolenou na horách nemůže dovolit vůbec,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

Jako nejdražší místo pro zimní dovolenou hodnotí Češi podle už citovaného průzkumu Špindlerův Mlýn, na druhém místě skončila Pec pod Sněžkou. Naopak jako nejlevnější vnímají české rodiny Ramzovou a Ostružnou ve Švýcarsku. Ze zahraničních zimních středisek je jako nejdražší hodnocené Švýcarsko a Francie, naopak jako nejdostupnější Slovensko.

Zbytečně prodražená dovolená

Podle jiného průzkumu ERV Evropské pojišťovny celá čtvrtina lyžařů se někdy na horách zranila. Dvě procenta Čechů dokonce přiznala, že byli viníkem nehody a způsobili zranění jinému lyžaři. Bezmála 40 procent lyžařů bylo svědkem nehody nebo úrazu. Mezi nejčastější zranění patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů.

Zvláště pokud jste v zahraničí, se taková zdravotní újma může pořádně prodražit. I poměrně drobná ošetření na alpských svazích vyjdou až na desítky tisíc korun, například svoz vrtulníkem ze sjezdovky stojí 55 až 84 tisíc korun. Ale třeba operace natržených kolenních vazů vyjde až na 126 tisíc a operace komplikovaného úrazu či páteře dokonce více než půl milionu korun.

Mezi nejzávažnější případy patří srážka s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Pokud k takové nehodě dojde, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport či ušlý zisk, bolestné nebo právníky. Například klientka ERV Evropské pojišťovny srazila v Itálii jinou lyžařku a způsobila jí zlomeninu krčku a holenní kosti. Léčebné výlohy (818 tisíc korun) tvořily menší část celkově vyplacené škody – celkem se suma vyšplhala na 1,9 milionu korun.

Proto se vyplatí sjednat si před cestou pojištění, poměrně malá částka ochrání před statisícovými platbami. Důležité je nezapomenout na pojistku odpovědnosti. „Cestovní pojištění kryje náklady pro případy, kdy máte zdravotní potíže a potřebujete navštívit lékaře. V případě, že někoho neúmyslně zraníte nebo způsobíte škodu, musíte být krytí ještě navíc odpovědnostní pojistkou, která může být sjednaná jako součást cestovního pojištění,“ připomněla Simona Kuldová, produktová manažerka z Direct pojišťovny. Připojištěná odpovědnost pomůže s náhradou nákladů i na českých horách.  „Přibližně třináct procent Čechů si ale stále odpovědnostní pojistku nesjednává, i když si cestovní pojištění zařizuje a ví, že bude sportovat,“ dodala Kuldová.

Vážnějších srážek přibývá

Mluvčí Horské služby Radek Zeman upozornil, že na sjezdovkách stále mnozí lyžaři nerespektují základní zásady bezpečné jízdy. A závažnějších srážek přibývá. Potvrzuje to i statistika. Členové Horské služby uplynulou zimu provedli o 500 zásahů více než rok před tím. Zranilo se 4,3 tisíc lidí na lyžích a 1,4 tisíc na snowboardu. Nejvíce úrazů se stalo v Krkonoších, pomoc často mířila rovněž k zahraničním návštěvníkům, nejčastěji to byli Poláci, Němci a Holanďané.

„Především jde o přeceňování vlastních schopností, bezohlednou a riskantní jízdu a zároveň s tím pocit, že doporučované bezpečnostní prvky pro lyžaře a snowboardisty, jako například přilba, jsou nutné jen pro začátečníky,“ konstatoval Zeman.

S přibývajícími úrazy se zvyšuje rovněž počet případů, kdy mají zranění na horách soudní dohru. Častěji jde o případy, kdy je obětí cizinec. „Nejčastěji se na mne klienti obracejí s žádostí o konzultaci v souvislosti s lyžařskou nehodou v zahraničí, zejména pak v Rakousku a Itálii. To jsou totiž časté destinace českých lyžařů a zároveň je zde běžné, že jsou nároky na náhradu škody vůči viníkovi lyžařské nehody pravidelně vymáhány prostřednictvím právního zastoupení. Mnoho advokátních kanceláří se tam na sportovní právo přímo specializuje,“ řekl advokát Michal Hon.

Pokud někoho na sjezdovce srazíte a oběť nehody rozpoutá soudní spor, jde nejčastěji o obvinění z ublížení na zdraví z nedbalosti, či těžkého ublížení na zdraví a s tím související nároky na náhradu škody. „Uvedu příklad nehody z Rakouska. Klient zavinil srážku a způsobil poškozenému zlomeninu klíční kosti, která si vyžádala operativní řešení, měsíční pracovní neschopnost a následné rehabilitace. Vyplacená náhrada škody, včetně právního zastoupení poškozeného, přesáhla částku 700 tisíc korun, a to jsme se mimosoudním vyjednáváním dostali pod polovinu původně uplatněného nároku,“ uvedl Hon.

Bez přilby i páteřáku

Mezi nejvážnější patří úrazy hlavy a páteře, mnohdy mají i trvalé následky. Přesto mnozí lyžaři na svou bezpečnost stále moc nemyslí. Zejména u dětí je nezbytné, aby na svah vždy vyrazily s helmou a v ideálním případě i s páteřákem. To samé platí i pro dospělé. Zatímco jako rodiče jsou Češi v tomto ohledu zodpovědní a v zahraničí nepotkáme dítě bez helmy, sami příkladem nejdou a zbytečně hazardují. Podle aktuálního průzkumu společnosti NMS pro ERV Evropskou helmu vždy nasadí jen sedm z deseti dospělých Čechů. A sedmnáct procent ji nenosí nikdy, jeden z deseti pak přilbu používá jen občas.

S páteřáky je situace ale o dost vážnější. Vždy ho používá jen každé čtvrté dítě a mezi dospělými pouze jeden z deseti. Vůbec ho přitom nenosí 75 procent dospělých Čechů. Právě poranění hlavy, páteře, a to nejen obratlů, ale také míchy, patří spolu se zlomeninami končetin a zhmožděninami mezi častá zranění, někdy i s velmi vážnými následky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ve Veronika

    Byla jsem teď na dovolené v zahraničí a zřídila jsem si cestovní pojištění od Equa bank. Stálo 49 Kč a je platné na celý měsíc. Myslím, že to není tak velká částka, aby lidi museli jezdit do zahraničí bez pojištění a v případě nějakého úrazu platit tak obrovskou sumu peněz.
    Proto doporučuji. Pojištění jsem na pobočce Equa bank na Andělu zřídila během pár minut.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB