Bankovní krize v USA a její následky

Názor
Podle investiční banky Morgan Stanley nedávné události v bankovním sektoru narušily finanční systém a budou mít trvalý dopad na reálnou ekonomiku. Bankovní analytici společnosti předpovídají, že banky budou čelit trvale vyšším nákladům na financování, což povede ke zpřísnění úvěrových podmínek a ztíží půjčování peněz podnikům a spotřebitelům.
Podle investiční banky Morgan Stanley nedávné události v americkém bankovním sektoru narušily finanční systém a budou mít trvalý dopad na reálnou ekonomiku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To bude omezovat budoucí hospodářský růst. Fed, centrální banka USA, sám uznal zpřísnění úvěrových podmínek a jejich potenciální dopad na růst a inflaci. Předseda Fedu Jerome Powell však zdůraznil nejistotu ohledně rozsahu a doby trvání těchto efektů na ekonomiku.

Analytici se domnívají, že vyšší provozní náklady povedou ke zpřísnění standardů pro nové úvěry a zvýšení úrokových marží. To připraví půdu pro ještě výraznější zpomalení růstu úvěrů v průběhu letošního roku, což bude mít dopad na hrubý domácí produkt (HDP).

Dopady se pravděpodobně projeví až po určité době, přičemž nejintenzivněji ve čtvrtém letošním čtvrtletí a v prvním čtvrtletí příštího roku.

PSALI JSME:
V USA může být pádem ohroženo až takřka 190 bank

Dopad přísnějších úvěrů na spotřebu a podnikové investice je zhruba stejný, ale očekává se, že dopady na podnikové investice vyvrcholí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, tedy o jedno čtvrtletí dříve než na spotřebu.

V důsledku toho Morgan Stanley snížila svoji prognózu růstu amerického HDP ve čtvrtém letošním čtvrtletí na 0,3 procenta. Pro příští rok společnost snížila svou prognózu HDP o dvě desetiny na pouhé jedno procento. Riziko horšího výhledu hospodářského růstu USA a trhu práce je veliké.

Rychlejší řešení problémů finančního systému by mohlo pomoci udržet ekonomiku na pevných základech. Volatilnější finanční podmínky by však mohly způsobit větší a rychlejší zhoršení hospodářského růstu a trhu práce. Prozatím se ale zdá, že se bankovní podmínky stabilizovaly, což investorům přineslo určitou úlevu.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Už zase padají americké banky. Máme se připravit na další globální krizi?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB