Bankovní panika se z USA šíří do Evropy, akcie českých bank se výrazně propadají

Analýza
České bankovní tituly se v pondělí na pražské burze citelně propadají. Nejvýrazněji na pražské ztrácí Erste Bank, zhruba šest procent. Znatelně klesají také akcie Komerční banky. Moneta je dole o zhruba procento.
České bankovní tituly na pražské burze se citelně propadají. A nejen ty, ale po celé Evropě. Důvodem mohutného propadu evropských bankovních titulu je panika, která se dnes do Evropy rychle rozšířila ze Spojených států. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazně se na zahraničních burzách propadají také mateřské ústavy největších tuzemských bank. Belgický ústav KBC, matka české ČSOB, má akcie dole o zhruba šest procent, stejně jako UniCredit Bank. Obchodování s akciemi UniCredit bylo podle informací agentury Bloomberg kvůli enormnímu propadu pozastaveno.

Z evropských bank se nejvíce propadají akcie rakouské BAWAG, o zhruba třináct procent, a německé Commerzbank, o přibližně dvanáct procent. Důvodem mohutného propadu evropských bankovních titulu je panika, která se dnes do Evropy rychle rozšířila ze Spojených států. Tam začala už koncem minulého týdne, a to v důsledku pádu středně velké Silicon Valley Bank.

Kvůli jejímu pádu vyvstává otazník nad finančním zdravím dalších bank, zejména těch menších a středně velkých orientovaných na klientelu z oblasti mladých technologických firem a také z oblasti kryptoměn.

PSALI JSME:
Svět se bojí bankovní paniky v USA kolem ústavu Silicon Valley Bank. Klesají i bankovní tituly pražské burzy

Otazník vyvstává nyní zejména proto, že není zřejmé, jak se daná odvětví, ale i financující banky popasují s nadále rostoucími úrokovými sazbami, které centrální banky zvedají v rámci svého boje s inflací.

Mladé firmy nebo branže kryptoměny jsou na vyšší úrokové sazby obzvláště citlivé, negativní psychologická vlna související s jejich problémy a problémy jejich bank může ale podrýt klientskou důvěru v banky mezinárodně, což je důvod nynějšího šíření paniky.

Paniku v USA stupňuje nedělní krok amerických úřadů, které uzavřely newyorský ústav Signature Bank. Krok překvapil dokonce i samotné vedení této banky, které se o něm v neděli dozvědělo jen krátce před zveřejněním příslušného oznámení.

Signature Bank sice v pátek čelila silnému odlivu vkladů, ale do neděle se prý situaci podařilo stabilizovat. Kroku příliš nerozumí třeba ani Barney Frank, jeden ze členů představenstva Signature Bank.

PSALI JSME:
Panika kolem pádu Silicon Valley Bank se šíří po světě

Frank je bývalým kongresmanem, který se zásadním způsobem podílel na reformě amerického finančnictví po finanční krizi let 2008 až 2009. Vždyť pilířem této reformy se stal Doddův-Frankův zákon, pojmenovaný po dvou zákonodárcích, kteří se na něm klíčově podíleli.

Nicméně Signature Bank se relativně silně orientovala na oblast kryptoměn a kryptoaktiv. Mezi její významné klienty patří třeba Coinbase, největší americká kryptoburza.

Americké úřady ji zřejmě i proto vyhodnotily jako zvláště zranitelnou v době paniky, již v druhé polovině minulého týdne odstartovaly problémy a následný páteční pád Silicon Valley Bank, tedy největší bankovní kolaps od roku 2008.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB