Výsledky nejnovějšího vydání Barometru spořicích produktů přináší i vysvětlení pokračujícího zájmu o hypotéky a boomu úvěrů ze stavebního spoření. Jde o prosté promítnutí důvěry Čechů v bydlení jako takové. Stavební spoření se drží na nejvyšší příčce již od roku 2016, kdy vyšel první Barometr obliby spoření.
Stavební spoření považuje nyní za zvlášť zajímavé pro ukládání peněz 59 % respondentů průzkumu společnosti IBRS. Na druhém místě se udrželo doplňkové penzijní spoření se 49 % podpory a na třetím investice do drahých kovů (46 %). Obliba těchto tří forem spoření se od minulého čtvrtletí nezměnila. Už šestý kvartál po sobě platí, že jediným produktem, který favorizuje nad polovinu respondentů, je stavební spoření.
„Vedle obliby všech spořicích produktů se lidí také ptáme, jestli považují za zajímavou formu uložení peněz vlastnictví nemovitosti nebo vlastnictví pozemku. Vysoká obliba by indikovala chuť brát si hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. To přesně se děje – obliba vlastnictví nemovitosti i pozemku jsou na rekordních hodnotách,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS.
Zatímco na začátku 2016 považovalo vlastnictví nemovitosti za atraktivní 72 % dotázaných, ve druhém letošním je to už 81 % z nich. Podobně jsou na tom pozemky, do nichž by chtělo uložit peníze 75 % Čechů, zatímco před rokem a půl to bylo 65 %.
„Pokud někdo hledá odpověď na otázku, proč jsme v posledních letech svědky růstu úvěrů na bydlení, toto je odpověď. Ta je samozřejmě podmíněna např. nízkými úrokovými sazbami – na druhou stranu by ji měla snižovat rostoucí cena nemovitostí,“ dodává Jiří Šedivý.