Benzín a nafta v ČR opět mohutně podraží. Požadavek Ruska na platbu v rublech vede ropné obchodníky opět do paniky

Názor
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku v současnosti prodává v průměru za 44,18 koruny, před týdnem byl o 95 haléřů dražší. O 1,48 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 46,21 koruny. I přes zlevnění zůstávají paliva výrazně dražší než před ruskou invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Americké banky chtějí zafinancovat mohutné navýšení těžby břidličného plynu v USA, který by se ve zkapalněné podobě vozil do Evropy. Ta by tak mohla snížit svoji energetickou závislost na Rusku. Ilustrační foto: Pixabay.com

V uplynulých třech dnech však pohonné hmoty obnovily své zdražování. Roste totiž opětovně také cena ropy. Severomořská ropa typu Brent se dnes prodávala až za 123,74 dolaru za barel, vyplývá z dat Bloombergu. To je její nejvyšší cena od 9. března.

Citelně navíc opět zdražují paliva velkoobchodně prodávaná na surovinové burze v Rotterdamu. Včera tam například cena nafty dosáhla úrovně přesahující 1280 dolarů za tunu, která je druhá nejvyšší od roku 2008.

V příštích dnech tak lze očekávat zdražování pohonných hmot i v ČR. Může být i poměrně výrazné. Opět se můžeme dočkat zdražování v řádu větších desítek haléřů denně. Pravděpodobné je, že se ceny během příštích sedmi dní dostanou ke 46 korunám za litr v případě benzínu a ke 48 korunám v případě nafty.

PSALI JSME:
Putin bude chtít za plyn či ropu rubly. To řadovým Čechům zdraží plyn, elektřinu nebo pohonné hmoty

Důvodem růstu cen ropy a velkoobchodně prodávaných paliv je návrat enormní nervozity až paniky na trhy. Včerejší ruské rozhodnutí prodávat ropu a plyn Evropě v rublech zvyšuje pravděpodobnost přerušení či výrazného omezení dodávek ruských surovin na starý kontinent.

Například poradce italského premiéra Maria Draghiho se včera vyjádřil v tom smyslu, že Itálie v rublech ruský plyn nejspíše nakupovat nebude.

Největší americká banka, JP Morgan, současně tlačí Bílý dům do jakési obdoby Marshallova plánu. Finanční instituce v USA by zafinancovaly mohutné navýšení těžby břidličného plynu v USA, který by se ve zkapalněné podobě vozil do Evropy. Ta by tak mohla snížit svoji energetickou závislost na Rusku. Pro trh s ropou však každé přelomové řešení znamená alespoň přechodně zvýšenou nejistotu, která žene cenu ropy vzhůru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uran, benzín, pšenice… Sankce se vracejí jako bumerang, i Česku

Zavřít reklamu ×
  1. Už jen „dinosaurus“ jezdí na fosilní paliva…..Já už benzín a naftu nepotřebuji od roku 2000. Jezdím mnoho let na LPG a nyní elektro.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.