Benzín a nafta začaly s novým rokem zdražovat. Svět se ale řítí do recese, takže zase zlevní

Názor
Pohonné hmoty v Česku se vstupem do nového roku začaly soustavněji zdražovat, a to poprvé od loňského října. Benzín za uplynulý týden zdražil o 35 haléřů na litr, na průměrnou cenu 36,49 koruny za litr. Nafta zdražila o 16 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr.
Světová recese by ochromila také poptávku po ropě a palivech, což právě nyní táhne cenu ropy dolů a v nadcházející době to zlevní pohonné hmoty také českým motoristům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Řidiči se však nemusejí obávat trvalejšího růstu cen. Není k němu žádný pádný důvod. Cena ropy na světových trzích totiž v posledních zhruba dvou týdnech klesá, přičemž koruna vůči dolaru dále zpevňuje.

Oboje by už v nadcházejících sedmi dnech mělo vést ke změně situace. Pohonné hmoty tak budou cenově spíše stagnovat, ve druhé polovině ledna je pak poměrně pravděpodobné jejich opětovné zlevňování.

Vždyť cena ropy Brent se jen od začátku letošního roku propadla o 7,5 procenta. Po přepočtení do korun je její pokles z důvodu zmíněného zpevnění české měny vůči dolaru ještě citelnější – takřka devítiprocentní. Výrazně zlevňují také paliva prodávaná na burze v Rotterdamu, od které své ceny odvíjejí tuzemští čerpadláři bezprostředněji.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku zlevní kvůli strachu z nové celosvětové vlny covidu

Letošní pokles cen ropy Brent, pod 80 dolarů za barel, je tak výrazný, že uvádí do pohotovosti kartel OPEC a další tradiční těžaře v čele s Ruskem. Pokud by měly ceny klesnout pod 70 dolarů za barel, OPEC a další těžaři zřejmě provedou znatelné škrty v těžbě, aby tak zamezili dalšímu poklesu.

Cena ropy klesá z důvodu negativního výhledu letošního vývoje světové ekonomiky. Mezinárodní měnový fond (MMF) v neděli varoval, že letošní rok bude pro světovou ekonomiku náročnější než ten loňský. Světu podle MMF hrozí zabřednutí do pásma recese.

Tu organizace v případě světové ekonomiky definuje jako meziroční růst jejího hrubého domácího produktu nižší než dvě procenta. Světová recese by ochromila také poptávku po ropě a palivech, což právě nyní táhne cenu ropy dolů a v nadcházející době to zlevní pohonné hmoty také českým motoristům.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vypne Putin Česku ropu? Jeho podpis příslušného dekretu zatím nechává trhy v klidu

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud zdraží na 60 kč/litr tak budu spokojen. Konečně by ubylo na cestách aut a dalo by se normálně jezdit. Tak jsou všude kolony a co přes léto zvládám na elektrokole za 20 minut tak v zimě jedu autem i půl hodiny. To není normální!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB