Benzín stojí přes 32 korun za litr, pohonné hmoty budou dál zdražovat i dále

Názor
Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,06 koruny, před týdnem byl o osmnáct haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o 14 haléřů, na 29,89 koruny za litr.
Před prázdninovou sezónou lze očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR, až k úrovni 33 korun za litr benzínu a 31 za litr nafty. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od loňského února, tedy od doby ještě před začátkem pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.

Pohonné hmoty budou zdražovat i v příštím týdnu, a to v rozsahu od 10 do 15 haléřů na litr. Důvodem je pokračující růst cen ropy na světových trzích, jehož dopad do cen pohonných hmot v ČR ovšem tlumí vývoj kursu koruny k dolaru – česká měna vůči té americké znatelně zpevňuje.

Cena ropy Brent se včera dostala až nad úroveň 70 dolarů za barel. Prakticky tak „dorovnala“ své maximum za období posledních zhruba dvou let. Výrazně výše byla její cena naposledy v dubnu 2019.

Dopad tohoto zdražení do cen pohonných hmot v ČR však bude omezený, jelikož koruna aktuálně vůči dolaru, měně určující pro mezinárodní trh s ropou a ropnými produkty, zpevňuje na nejsilnější úroveň od dubna 2018, až na kurs 20,75.

PSALI JSME:
Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Před prázdninovou sezónou lze očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR, až k úrovni 33 korun za litr benzínu a 31 za litr nafty. Důvodem je pokračující zotavování globální ekonomiky při stále citelně tlumené těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem.

Jisté oteplení vztahů mezi USA a Íránem a předběžná dohoda obou zemí ohledně některých částí jejich jaderné úmluvy v důsledku vrátí na trh jen část íránské ropy, navíc nejspíše až během letošního srpna.

Utlumení poptávky po ropě ze strany Indie, která je výrazně zasažena koronavirovou pandemií, ani jisté navýšení íránské nabídky tedy nebude mít na světový s ropou tak silný dopad, aby srazilo světové ceny ropy.

Ty by se tak v létě měly pohybovat v pásmu od 70 do 80 dolarů za barel, což ve spojení s vyhlíženým mírným oslabením koruny vůči dolaru povede k výše uvedenému cenovému vývoji u českých čerpacích stanic.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín zdraží, americká banka Goldman Sachs předpovídá skokový nárůst cen ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Přichází doba zdražování

Po výrazném zvýšení tempa růstu spotřebitelských cen se začínají zvyšovat i ceny výrobců. Patrné je to hlavně v průmyslu, stavebnictví a rostlinné výrobě. Vysoké úspory domácností se tak snadno mohou stát obětí …

Zdražování u výrobců pokračuje

Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 procenta, což bylo dvakrát rychleji, než se čekalo. Meziroční tempo zdražování tak zrychlilo na 4,6 procenta z předchozích 3,3 procenta.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Hon na hypotéky pokračuje. Češi nechtějí propásnout příležitost

Analýza
Sazby hypoték rostou, ale záleží na tom, jakým se měří „metrem“, v tomto případě přesněji řečeno „indexem“. Zatímco podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů zveřejněného v úterý průměrná hodnota úrokových sazeb poskočila o 12 procentních bodů na 2,12 %, zavedenější a tradičnější Fincentrum Hypoindex včera informoval, že v dubnu byly poskytnuty hypotéky s průměrnou roční sazbou 1,98 procenta, což …
Rolovat nahoru