Benzín v Česku zdražuje v posledním roce rychleji, než na Slovensku či v Německu

Názor
Pohonné hmoty v posledních týdnech zlevňují nejen v Česku, ale také v okolních zemích. V ČR na Silvestra bude průměrná cena benzínu činit zhruba 36 korun za litr, nafta vyjde na přibližně 35 korun za litr. Prakticky po celý letošní rok však cena pohonných hmot rostla, takže toto zdražení je nyní klíčovým inflačním činitelem.
Na Silvestra bude průměrná cena benzínu v Česku činit zhruba 36 korun za litr, nafta vyjde na přibližně 35 korun za litr. Ilustrační foto: FAEI.cz

Česko pak mezi zeměmi střední Evropy patří k těm, kde pohonné hmoty v uplynulém roce zdražovaly spíše mírněji. Mezi 30. listopadem 2020 a 20. prosincem 2021 zdražil benzín v Česku o 31,8 procenta. Mírněji zdražil na Slovensku, o 25,6 procenta, ale také v Německu, o 31,7 procenta. V Maďarsku, v Rakousku i v Polsku zdražoval benzín vesměs výrazněji než v Česku.

Motoristé na Slovensku nebo v Německu těžili z kursového vývoje. Euro totiž v uvedeném období vůči dolaru zpevnilo, o více než pět procent. Naopak koruna, forint i zlotý proti dolaru oslabily, a sice o 1,6, resp. 8,5, resp. 9,3 procenta. Poměrně výrazné oslabení forintu a zlotého vůči dolaru, v němž se ropa mezinárodně obchoduje, představuje klíčový důvod, proč v Maďarsku nebo v Polsku benzín zdražil relativně výrazněji, než na Slovensku, v Německu či v Česku.

Roli však hrají i jiné činitele než kursové, třeba daňové. Například v ČR byla k 1. 1. 2021 snížena spotřební daň z motorové nafty, což je zásadní důvod, proč tato pohonná hmota zdražila v uvedeném období v ČR méně, než na Slovensku, v Rakousku, v Polsku i v Německu. Jedinou zemí, kde nafta zdražila méně než v ČR, je v rámci sledovaného vzorku Maďarsko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na Nový rok bude benzín za 36 Kč a nafta za 35 Kč

Zavřít reklamu ×
  1. V ČR žádné úřady za to zodpovědné nic nekontrolují , neregulují a mamon kvete . Pumpaři si mastí kapsy a možná i zodpovědným něco kápne . Lidé a vy cálujte jste v Čechistánu.

  2. V ČR vládno mamon,který tu kdysi „zasel“ nejlepší ekonom všech dob Václav Klaus. Neviditelná ruka trhu vše vyřeší!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB