Parlament. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

Bez regulací pojistného a s pětiletou lhůtou

Bez regulací regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. A s výplatami provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovacích nákladů při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy rozloženými po dobu pěti let. To jsou hlavní změny pozměňovacího návrhu novely zákona o pojišťovnictví, na kterých se ve středu dohodla koaliční rada.

Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno a podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce má rozložení výplaty provizí na dobu pěti let zvýšit zainteresovanost pojišťovacích zprostředkovatelů na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění. Rozložení pořizovacích nákladů při výpočtu odkupného má zajistit, že když už dojde k předčasnému ukončení pojištění, dostane klient větší část zaplaceného pojistného zpátky.

Současný návrh ministerstva financí vrátí v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a doplní jej o pozměňovací návrh schválený koalicí.

Projednávání zákona v polovině června ve Sněmovně vyvolalo konflikt mezi poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Důvodem byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, na který poukázal autor návrhu, právě poslanec Šincl.

Rozpočtový výbor totiž předtím podpořil Šinclův návrh a ministerstvo s tím v zásadě souhlasilo. Poté ale svůj postoj začalo měnit. Podstatou Šinclova návrhu bylo zamezit tomu, aby zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy ukončovali smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění.

Šincl chtěl svým návrhem snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům. Částku, o níž se provize sníží, tj. přes čtyři miliardy korun ročně, chtěl připsat pojištěným lidem do výnosů. Tuto snahu však koaliční vláda svým středečním rozhodnutím odmítla podpořit.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *