Bez zlata nám je lépe

Názor
Zlato se dostalo na své téměř šestileté maximum a po dlouhé době se opět cena zlata nachází na hranici 1 400 USD / 1 Oz (oz = trojská unce; 31,1 gramu). Za tuto cenu se naposledy zlato prodávalo v září roku 2013. Zlato si za poslední měsíc připsalo více než 8 %, a to může vyvolat zvýšenou aktivitu u prodejců zlata. Není na škodu se podívat, co stálo za růstem ceny zlata a zopakovat si nevýhody a rizika, která se s investicí do zlata pojí.
Ilustrační foto: Pixabay

Co ovlivnilo cenový nárůst?

Za růstem ceny zlata stojí několik důvodů. Jedním z nich je, že americká centrální banka signalizovala možné snížení úrokové sazby. Trh je přesvědčen, že ke snížení dojde už na červencovém zasedání banky, ale zároveň se obává, že snížení úrokových sazeb povede ke zbytečnému znehodnocení dolaru. Vyhlídka na snížení úrokových sazeb má za následek pokles kurzu dolaru a pokles výnosů u amerických vládních dluhopisů. První možné snížení úrokové sazby v USA od roku 2008 vede ke zvýšenému zájmu po zlatě.

Dalším důvodem je napětí mezi USA a Íránem, kde byl sestřelen americký dron a v návaznosti na to prezident Donald Trump nařídil a poté odvolal vojenský úder na Írán. Z vyhrocené situace těžilo právě zlato, které je mezi velkými investory považováno za „bezpečnou“ investici v nejistých dobách.

Jaká jsou rizika a nevýhody?

Cena zlata je stanovována pouze střetem nabídky a poptávky. Pokud zájem o zlato z nějakého důvodu roste, tak roste i jeho cena. Nabídka investičního zlata je totiž krátkodobě na stále stejné úrovni a nemůže následovat zvýšenou poptávku.

PSALI JSME:
Zlato je na šestiletém maximu. V korunách letos zdražilo o 9 %, na paladium ale nemá

Zlato na rozdíl od jiných aktiv pak nepřináší žádný jiný výnos. Pokud například držíte akcie firmy, tak pokud se firmě dařím, dostáváte pravidelně jednou, nebo dvakrát ročně dividendy. U dluhopisu zase dostáváte kupon (úrokový výnos z cenného papíru) a při splatnosti dostanete zpět vložené prostředky. V případě investičního bytu získáváte výnos ve formě nájmu. Nic takové zlato nemá a kromě vývoje své ceny nepřináší nic navíc.

Investora také může čekat šok, když bude chtít fyzické investiční zlato prodat. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou může být někdy poměrně velký a ještě záleží, od koho si zlato koupil.

S nákupem do fyzického investičního zlata se navíc pojí náklady na uskladnění. Nákup vlastního trezoru nebo průběžné poplatky za pronájem bezpečnostní schránky.

Z pohledu analytika tak fyzické zlato může plnit funkci tzv. diverzifikačního prvku v portfoliu, ale spíše u investorů s majetkem vyšším než několik milionů korun a spíše až od deseti milionů. Pro splnění finančních cílů běžných, nebo chcete-li drobných investorů, jsou na trhu vhodnější investiční nástroje jako například otevřené podílové fondy.

Autor je produktový analytik společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato i bitcoin citelně zdražují

Zavřít reklamu ×
  1. Bez zlata je nám líp, už jsme ho prodali, aspoň nám ho nemá kdo ukrást.

  2. Co furt mají lidé s úschovou zlata asi hodně lidí v životě nevidělo 1 oz zlata.. Je to velice malí kousek kovu co se dá v pohodě doma uschovat tak, že ho zloděj ani po hodinách hledání nebude moci najít… Běžný člověk si stejně nebude koupovat 1 kg zlata co má hodnotu jeden milión, ale jen pár oz do pár stovek tisít jestli vůbec.

    Jasně zlato nemá žádné výhosy ani dividendy, ale zase nevyhlásí bankrot, nedá se tiskout jako o závod centrální bankou.

    Během lidské existence ani jedna FIAT měna nepřežila do dnešní doby všechny FIAT měny skončili v hyperinflaci a dnešní měny nebudou žádná vyjímka. Radši budu sedět na svojí malé hromádce zlata a stříbra než sedět na hromadě bezceného papíru co nám tiskne ČNB.

  3. Zlato slouží jako uchovatel hodnoty. Autor je zjevně zcela mimo mísu. Slovy uchovatel hodnoty. Kilo zlata ze středověku může vyměnit za peníze, kdežto bankovky z minulého století mají hodnotu nula.

  4. Naprostý souhlas s předchozími příspěvky.
    Žvanil (pardon, produktový analytik), jehož zaměstnavatel je závislý na provizi z prodeje ještě fiktivnějších hodnot, než jsou záznamy v dabázi centrálních bank (nevytištěné peníze), nemůže zplodit jiný blábol.
    Za 1 – 2 kg zlata se vždy dala pořídit době přiměřená skronmá nemovitost pro rodinu, za 4 – 5 kg zlata luxusní nemovitost, platí to i nyní. Riziko při směně fyzického zlata za hotovost ale určité je, v tom má pravdu, nesmí se spěchat. Pořizovat zlato jako krátkodobou spekulaci, obdobně jak se obchoduje s „cennými papíry“, je z cesty.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.