Běžný účet platební bilance v deficitu, větší odliv kapitálu se nekonal

Názor
Běžný účet platební bilance ČR v dubnu sklouzl do deficitu 9,2 miliardy korun. To znamená výrazné meziroční zhoršení o 32 miliardy. Na druhou stranu, s ohledem na již dříve zveřejněný deficit obchodní bilance, se čekal ještě horší výsledek.
Současný a očekávaný vývoj platební bilance hovoří ve prospěch slabší koruny oproti situaci před pandemií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Medián trhu činil 21 miliard a my jsme čekali deficit kolem 37 miliard. O velké nejistotě měsíčních odhadů platební bilance tentokrát napovídá velká revize předchozího údaje za březen. Ten byl vylepšen z deficitu 0,5 mld. Kč do přebytku 22,5 mld. Kč. Jinými slovy měsíční data o platební bilanci není radno přeceňovat.

V metodice platební bilance dosáhlo saldo zahraničního obchodu se zbožím deficitu 19,2 mld. Kč. Tomu pomohl přebytek bilance služeb, který odhadovanou výší přes 11 mld. Kč nikterak zásadně nevybočoval z běžných časů. Výkonová bilance tudíž dosáhla deficitu 8,1 mld. Kč. Naopak nízký byl tentokrát deficit na straně důchodů, když odliv dividend z přímých investic dosáhl jen čtyř miliard a celkový odliv na důchodové bilanci činil tři miliardy korun.

PSALI JSME:
Šok! Tak velký propad českého průmyslu nikdo nečekal

Deficit běžného účtu byl v dubnu z valné části vyvážen přílivem kapitálu na finančním účtu ve výši 8,7 mld. Kč. ČNB uvádí, že saldo odlivu portfoliových investic ve výši 34,3 mld. Kč bylo ovlivněno výrazným poklesem závazků bank ve formě krátkodobých dluhopisů vůči nerezidentům, který byl částečně kompenzován navýšením držby vládních dluhopisů nerezidenty.

Současný a očekávaný vývoj platební bilance hovoří ve prospěch slabší koruny oproti situaci před pandemií. Na údajích za duben je současně pozitivní, že zatím nedošlo k výraznějšímu odlivu kapitálu. Pro letošek čekáme sklouznutí deficitu běžného účtu platební bilance ČR na 1,6 % HDP především z důvodu zhoršení zahraničního obchodu. Česká koruna po zveřejnění dat posílila, nicméně měsíční údaje o platební bilanci většinou nejsou tím, co kurz ovlivňuje.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru