Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí

Analýza
Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu června ukáží ekonomiku, která v dubnu pravděpodobně nalezla hluboké dno. Na datech z průmyslu či maloobchodu tak uvidíme dramatické poklesy. Inflace by měla za květen vykázat zpomalení, přičemž rostoucí ceny potravin brání ještě rychlejšímu snížení inflace. Česká národní banka (ČNB) by s ohledem na horší makroekonomická data ze zahraničí mohla již v červnu přistoupit ke snížení hlavní úrokové sazby na technickou nulu.
Rostoucí ceny potravin brání rychlejšímu snížení inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podíl nezaměstnaných: Ministerstvo práce a sociálních věcí již dopředu avizovalo, že v květnu míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 % z předchozí úrovně 3,4 %. Nebýt recese způsobené pandemií, tak by nezaměstnanosti z důvodu standartní sezónnosti klesala. Výraznější nárůsty lze čekat v dalších měsících, kdy lidem vyprší výpovědní lhůty a kdy budou končit programy jako je vyšší ošetřovné pro rodiče. V letních měsících čekáme podíl nezaměstnaných nad úrovní sedmi procent.

Maloobchodní tržby: Maloobchodní tržby v dubnu pravděpodobně dál výrazně klesly s ohledem na uzavřené obchody a obavy obyvatel z budoucího vývoje. Propad bude patrný zejména u zbytného zboží, jako jsou automobily. Celkový údaj za maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu by tak měl být výrazně horší, nežli tržby bez prodeje aut. Na druhou stranu ještě v březnu docházelo k určitému předzásobení potravinami, což pro duben už není tak pravděpodobné. Pro tento měsíc tak počítáme s propadem maloobchodních tržeb bez motoristického segmentu o téměř 22 % a se zahrnutím aut o 31 %.

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby silně propadly, ale přesto byly výrazně nad odhady

Průmysl a zahraniční obchod: S ohledem na pozastavené provozy v řadě průmyslových podniků, výpadky v poptávce a potíže s dodávkami by průmyslová výroba měla za duben zaznamenat velký propad. Výroba aut v dubnu meziročně klesla o 31 %. Nejistota odhadu je veliká a mezi prognózami analytiků lze čekat značný rozptyl. Náš odhad ukazuje meziměsíční pokles o více než 15 %, což by znamenalo prohloubení meziročního propadu průmyslu na 20,2 %.

Indikátory PMI ukazují, že největšího útlumu průmysl dosáhl v dubnu. V květnu se indikátor PMI sice zlepšil, ale stále je hluboko v pásmu kontrakce, takže je otázkou, jaké zlepšení vývoje v průmyslu konec karanténních opatření přinesl. V případě obchodní bilance za duben čekáme další zhoršení bilance vlivem propadu exportu, který bude pravděpodobně jen zčásti v dubnu vykompenzován poklesem dovozů. Od bilance tak čekáme pokles do deficitu kolem 5 miliard korun. To by znamenalo meziroční zhoršení o 21 mld. Kč.

PSALI JSME:
Ekonomiku táhly dolů slabé investice

Spotřebitelské ceny: Za květen v průměru čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 % především z důvodu zvýšení cen potravin. Naopak ceny dále – i když oproti březnu mírněji – klesaly v případě pohonných hmot. Oslabená poptávka by se již mohla projevit v mírném poklesu cen bez potravin a energií. V souhrnu by inflace měla dále zpomalit k meziročnímu tempu 2,7 % z dubnové úrovně 3,2 %. Vliv oslabené poptávky by postupně měl získávat větší vliv. Ve druhé polovině roku čekáme sestup inflace pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.

ČNB: Česká národní banka na svém červnovém zasedání pravděpodobně využije zbývající prostor a sníží svou základní úrokovou sazbu na technickou nulu, tedy na 0,05 %. Důvodem pro to bude zejména vývoj v zahraničí, který nyní odpovídá spíše alternativnímu scénáři nové prognózy centrální banky. Na technické nule pak dvoutýdenní reposazba pravděpodobně zůstane i celý příští rok. Nutnou podmínkou normalizace měnové politiky bude totiž dvouprocentní inflace, které se však vlivem slabé poptávky nejspíše v příštím roce nedočkáme.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slabá koruna není klíčovým důvodem citelné inflace, může za ni dosavadní rychlý růst mezd

×
  1. Přesně tak,ubrečení Češi.Tady vidím jezdit samé SUV,Jaguar a Mercedes a pořád všichni pláčou jak bankrotují.Já musím jezdit v autě starém 26 let a taky nepláču.Prostě musím káru udržet v pojízdném stavu a být za dobře s kámošem pracující na STK.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru