Běžný účet překvapil výrazně menším deficitem

Názor
Běžný účet platební bilance dosáhl v říjnu deficitu 3,7 miliardy korun, tedy výrazně méně, než trh očekával (16,8 mld. Kč). Za lepším výsledkem stál především zahraniční obchod, který v metodice platební bilance dosáhl deficitu pouze 0,1 miliardy korun.
Vzhledem k vývoji obchodní bilance i situaci v domácím průmyslu roste pravděpodobnost, že běžný účet za celý letošní rok skončí v deficitu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazný nebyl ani odliv dividend, který v říjnu činil čtyři miliardy korun. V prvotních a druhotných důchodech se pak pozitivně odrazilo aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do ČR (6,3 mld. Kč). Na kapitálovém účtu pak příjmy z rozpočtu EU dosáhly 3,5 miliardy korun.

Výrazný pohyb nastal v případě odlivu portfoliových a ostatních investic. Saldo odlivu portfoliových investic dosáhlo výše 161,9 mld. Kč v důsledku snížení závazků bank ve formě krátkodobých dluhopisů proti růstu krátkodobých vkladů nerezidentů u tuzemských bank. Naopak saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu v objemu 181 miliard korun (čisté výpůjčky ze zahraničí, pozn. aut.).

I přes výrazně lepší říjnový výsledek běžného účtu však celoroční srovnání představuje výrazné zhoršení. Zatímco za prvních deset měsíců loňského roku dosáhl přebytek běžného účtu 188 miliard korun (3,6 % HDP), letos to za stejné období bylo pouze 11,5 miliardy korun. Vzhledem k vývoji obchodní bilance i situaci v domácím průmyslu roste pravděpodobnost, že běžný účet za celý letošní rok skončí v deficitu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance ukázal lepší výsledek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB