Bída nejen českého venkova

Názor
Slovutný ekonom a v posledních letech také pilný blogger Christopher Wren-Lewis upozornil na zajímavou analýzu expertů amerického výzkumného centra Brookings Institution zaměřenou na rozdíly v příjmové úrovni v různých regionech a komunitách dané ekonomiky.
Bude se venkov vylidňovat a bude čím dál ohyzdnější, zanedbanější a nebezpečnější? Foto: Pixabay

Analýza ukazuje, že přinejmenším v poslední dekádě rostla zaměstnanost (a tím pádem i celkový blahobyt) tím víc, čím větší daná komunita (město nebo vesnice) byla. Wren-Lewis v této souvislosti zdůrazňuje problém, který je relevantní pro britskou ekonomiku, ale obávám se, že stejně tak i pro tu českou: týká se státní podpory školství.

Často slýcháme, že je třeba podporovat univerzitní školství, protože právě to je živnou půdou pro inovace. Z pohledu rozvoje regionů je ale problém v tom, že vysokoškolští studenti často studují poměrně daleko od své domovské komunity a během studia se většinou psychicky od této své komunity odpoutají a zůstávají ve městě, kde studovali, nebo jdou do jiného velkého města, nebo dokonce do ciziny.

Naproti tomu doškolovací a rekvalifikační sektor přináší (nové) vzdělání a dovednosti místním lidem, u kterých je riziko stěhování mnohem menší. Pokud bude tento sektor trpět podvýživou, bude venkov kvalifikačně připraven tak maximálně na obsluhu logistických center. Na to upozorňuje Wren-Lewis v případě britského venkova, ale samozřejmě to platí jako přes kopírák i v Česku.

PSALI JSME:
Tradiční trh s potravinami potřebuje pomoc od státu, nová vláda s ní nepočítá

Já bych k tomu dodal ještě jedno upozornění: Pokud skutečně v moderní ekonomice platí, že větší obce bohatnou rychleji, měli bychom se bez váhání začít vážně zamýšlet, jak tento rozdíl venkovu kompenzovat. Pokud to neuděláme, bude se venkov vylidňovat a bude čím dál ohyzdnější, zanedbanější a nebezpečnější (a ti, kteří tam zůstanou, budou politicky čím dál radikálnější).

Průměrná ekonomická prosperita je sice hezká věc, ale pokud se soustřeďuje jen do některých částí dané země a ruku v ruce s ní jde zhoršování vzhledu a stavu ostatních částí, tak snad ani není o co stát. Právě proto jsem fanouškem dotací – tedy dobře promyšlených a dobře realizovaných dotací – zemědělcům nebo třeba malým prodejnám na návsích.

Autor je makroekonomický analytik České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  1. zničme venkov…ve mestech je budoucnost, netreba nám príroda, máme ekonomiku, plasty, beton, vyspelou techniku…nač nám je venkov, nač nám je príroda? ……..budeme a jíme Amarouny.Prič z venkovem

  2. V České spořitelně je to zřejmě jeden komunista vedle druhého. Dotování prodejen se rozmohlo jako rakovina naší republiky. O zemědělství se ani bavit nebudu, tam už snad ani o výnosy nejde. Jak si prožrat evropské dotace – ptejte se analytika České spořitelny.

  3. Čím více dotací, tím více bude venkov zlikvidován. Na venkově jsou subjekty, které většinou nemohou brát dotace. Proto dotace vždy shrábnou velké firmy, které je vrazí do centrálních plánů s těžištěm ve větším městě. Venkovu úplně postačí, když se k němu bude budovat kvalitní infrastruktura (silnice,internet,…) a nebudou se dotacemi zvýhodňovat velké konkurenční podniky odvádějící zisk jinam.

  4. Ano venkov žádnou podporu ,,nepotřebuje“ po sametové revoluci pomohl svrhnout komunisty,ale teď už velká města,jejichž obyvatelé mají vyšší životní úroveň venkov nepotřebují.Společnost se ostře polarizuje,nevšímejme si proto venkova a dělejme,že se nic neděje,když se vylidňuje.Doplatí na to v budoucnu celá společnost,to je jisté.Vznikají z venkova rekreační kolonie,ve kterých už není přirozený ruch a život a jsou to polomrtvé na víkendy a svátky nepřirozeně ožívající útvary.Jen tak dál,nutno dát podmínky dobré životní úrovni ve městech,tam je největší voličská základna,pro volbu politiků.Jen tak dál.Výsledky se již dostavují a bude to s venkovem čím dál horší.Mladí lidé tam nezůstanou,proč taky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.