Biden získá na inauguraci méně peněz než Trump

Inaugurace amerického prezidenta vůbec není laciná záležitost. Náklady na inauguraci končícího šéfa domu Donalda Trumpa se v roce 2017 pohybovaly kolem 190 milionů dolarů, tedy v přepočtu dle nynějšího kursu na více než čtyři miliardy korun. 
Konečný účet soukromých příspěvků na Bidenovu inauguraci ještě k dispozici není, odhady ale hovoří o desítkách milionů dolarů. Foto: Official White House Photo

Náklady každé inaugurace pokrývají částečně daňoví poplatníci a částečně soukromí dárci a sponzoři.

Celková suma zahrnuje zajištění klíčové akce celé inaugurace, tedy slavnostní přísahu před budovou Kapitolu, související státní galavečeře, oslavy a párty, inaugurační plesy a samozřejmě bezpečnostní opatření.

Bezpečnostní opatření hradí daňoví poplatníci, tedy konkrétně americký federální rozpočet a rozpočet státu District of Columbia, zatímco oslavy a večeře soukromí dárci a sponzoři.

Soukromí dárci a sponzoři tedy financují podstatnou část inauguračních výdajů. V běhu času tyto jejich sponzorské příspěvky citelně narůstají (viz box – pozn. aut.), přičemž obecný růst inflace je jen dílčím důvodem tohoto nárůstu. V posledním půlstoletí narostly ze čtyř na 107 milionů dolarů, tedy 27násobně.

Výsledná částka je ovšem také ovlivněna limitem maximální možné darované částky, které inaugurační výbor na soukromé finanční příspěvky uvaluje. Například prezident Barack Obama uvaloval striktnější, tedy nižší limity než prezident Donald Trump.

Ten zůstane „rekordmanem“ i po inauguraci Joea Bidena. Konečný účet soukromých příspěvků na Bidenovu inauguraci ještě k dispozici není, odhady ale hovoří o desítkách milionů dolarů. Tedy o citelně nižší sumě, než částce přes sto milionů dolarů, které posbíral Trump na svoji inauguraci v roce 2017.

Důvodem nižších příspěvků je samozřejmě i pandemická situace, kvůli níž proběhlo méně doprovodných společenských akcí, případně se uskutečnily v omezeném formátu. Celkové náklady Bidenovy inaugurace se po zahrnutí výdajů na zajištění bezpečnosti mohou pohybovat kolem 140 milionů dolarů, tedy kolem tří miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Biden oslabí dolar, zlevní Čechům benzín i elektroniku

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru