Do dění kolem něj vstupují velcí hráči, držící velký objem bitcoinů, kteří svojí spekulací na růst umenšují vliv spekulantů na pokles. Spekulace na růst umocňuje nedávné překonání zlomové hodnoty 6000 dolarů, která pro mnohé spekulanty na růst představuje hranici, při jejímž dosažení navyšují své spekulační pozice.
Tím podporují růst ceny kryptoměny, čímž přitahují zájem médií a také zájem méně zkušených spekulantů, kteří do kryptoměny vkládají peníze, jen aby nepropásli příležitost potenciální růstové horečky, podobné té z roku 2017. Tu rozhodně nelze nyní vyloučit, stejně jako to, že bitcoin vystoupá na ještě vyšší cenovou úroveň než tehdy, tj. nad hodnotu 20 tisíc dolarů za kus. Zrovna tak se může dramaticky propadnout, jako na přelomu let 2017 a 2018.
Obnovený zájem o bitcoin, jak mediální, tak ze strany více i méně zběhlých spekulantů, pak vede k celkové býčí náladě v celém segmentu kryptoměn, která tak koriguje loňskou „přeprodanost“ tohoto segmentu. Ta byla nepřiměřeně silnou pesimistickou reakcí, která následovala po nepřiměřeně, bujaře optimistické reakci trhu na sklonku roku 2017.
Nyní se pomyslné kyvadlo cenového vývoje bitcoinu, a kryptoměn obecněji, dostává opět do optimistické polohy a opravdu nelze vyloučit, že v rámci této polohy se opět vychýlí do extrému, tedy, jak je zmíněno, na historicky rekordní úroveň přesahující 20 tisíc dolarů za kus. Býčí náladu zesiluje zájem zavedený společností finančního světa, jako je Fidelity Investments nebo E-Trade, které se chystají umožnit či rozšířit nabídku obchodování s bitcoinem či některými dalšími kryptoměnami širší klientele.
K růstu ceny bitcoinu přispívá zřejmě i silnější poptávka řady Číňanů, kteří v něm spatřují určitou pojistku pro nejistou dobu eskalované obchodní války s USA. V bitcoinu a kryptoměnách obecně mnozí – a nejen v Číně – spatřují jakési „zlato 21. Století“, tedy právě bezpečné útočiště do nejistých časů.
Sílící zájem o bitcoin a kryptoměny je opět patrný také v České republice. Češi nakupují bitcoiny i v hotovosti, doslova v „trafice“, v rámci programu Bitstock, nebo v takzvaných bitcoinmatech.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)