
Dosavadní rekordní cena, které bitcoin dosáhl letos 14. dubna, představovala necelých 65 tisíc dolarů. K novému rekordu pomohlo bitcoinu zejména to, že včera měl úspěšný debut první americký burzovně obchodovaný fond umožňující investice do termínových kontraktů na bitcoin. Spuštěním fondu společnosti ProShares se v USA skončila osmiletá etapa dohadů a debat ohledně spuštění fondu, který umožňuje poměrně snadné investování do bitcoinu konvenčním způsobem.
To by k investování od bitcoinu mělo přivést další investory, kteří se dosud zdráhali do kryptoměny investovat, neboť si například nechtěli sami zakládat bitcoinové peněženky, nebo překonávat jiné výzvy plynoucí stále z poměrně slabé uživatelské přívětivosti kryptoměn. Konvenční bitcoinový fond navíc kryptoměnu v očích odborné i širší veřejnosti dále legitimizuje.
První žádost o spuštění bitcoinového fondu byla u americké Komise pro burzy a cenné papíry podána už v roce 2013. Komise ale dosud všechny žádosti „smetla ze stolu“, s širokou paletou zdůvodnění, od obav z cenové manipulace po pochybnosti nad ověřováním objemu vlastnictví kryptoměny v majetku toho či onoho fondu.
Ve Spojených státech se konvenčně obchoduje s termínovými kontrakty na bitcoin, avšak zatím nebyly činné žádné fondy, jež se na ně specializují. To se nyní tedy podle všeho změní. Jde o vysoce příznivou, přelomovou událost, takže rozhodně nelze vyloučit, že cena bitcoinu v blízké době výrazně překoná svůj aktuální rekord.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)