Bitcoin se blíží dvouletému minimu

Analýza
Krach kryptoburzy FTX vyvolal počátkem listopadu všeobecné obavy a cena bitcoinu dosáhla nového lokálního dna zhruba na 15 500 amerických dolarů (BTCUSD). To je pro bitcoin téměř dvouleté minimum. V následujících týdnech se bitcoin trochu zotavil, ale pak šel znovu dolů a v současnosti se obchoduje na 16 200 dolarech za jeden bitcoin.
Krach kryptoburzy FTX vyvolal počátkem listopadu všeobecné obavy a cena bitcoinu dosáhla nového lokálního dna zhruba na 15 500 amerických dolarů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kdyby se měl v tuto chvíli propadnout pod 15 500 dolarů, obchodoval by se na dvouletém minimu, protože ho prostě dohnal čas a došlo k návratu před listopad 2020. Teď se bitcoin podle všeho obchoduje v pásmu od 15 500 do 17 000 dolarů, ale kdyby prolomil hladinu podpory na 15 500 dolarů, další podporu najde až kolem 12 300 dolarů.

Na medvědím kryptoměnovém trhu z let 2018 a 2019 dosáhla cena bitcoinu svého dna v prosinci 2018, takřka přesně rok poté, co se v prosinci 2017 dostala na tehdejší absolutní maximum. Pokud by se to mělo opakovat i během současného medvědího trhu, dosáhl by bitcoin lokálního dna na 15 500 takřka přesně rok poté, co v listopadu 2021 ovládl místo absolutního maxima.

Tentokrát je ovšem makroekonomická situace mnohem horší, úrokové sazby rostou a tiskárnám centrálních bank došel inkoust. Scénář, v němž už se bitcoin odrazí ode dna, moc pravděpodobný není.

Když už mluvíme o minulosti, v roce 2018 si vedl bitcoin výrazně lépe, než všechny ostatní kryptoměny. Na současném medvědím trhu s ním ovšem zatím drží krok ethereum. V tuto chvíli se obchoduje proti bitcoinu zhruba na hladině 0,072, což byla pro tento pár plus minus průměrná cena po celý rok 2021.

PSALI JSME:
Krach kryptoburzy FTX není krachem bitcoinu. Ukazuje na problematičnost jeho napodobenin

Zdá se, že si ethereum drží svou hodnotu vůči bitcoinu díky tomu, že se po velkém Sloučení vydává méně nových etherů, ale i díky větší poptávce po transakcích na této platformě v návaznosti na rozšíření ekosystému.

To bude zajímavé, zejména pokud v budoucnu dojde k podobně strmému nárůstu (bull runu), jako v letech 2017 a 2021. V takovém případě si může vést ethereum podstatně lépe než bitcoin. Ethereum se obchoduje na 1170 (ETHUSD), což je od jeho dvouletého minima ještě pořád daleko.

Nedávno jsme psali o tom, že se hash rate bitcoinu v posledním roce neustále zvyšuje, i když jeho cena trvale klesá. To jde proti veškerým očekáváním. Mezi cenou a hash rate má být pozitivní korelace, protože v dobách, kdy cena bitcoinu stoupá, si mohou těžaři dovolit využívat větší výpočetní výkon. Nižší cena a vyšší hash rate způsobily mnoha těžařům finanční problémy.

Teď se však zdá, že se na obzoru rýsuje úleva. V posledním týdnu se hash rate snížil zhruba o deset procent a v dohledné době by mohl klesnout ještě níž. Těžba bitcoinů je tak pro těžaře výnosnější, takže se konsolidace, která by přinesla větší centralizaci sítě, patrně odkládá.

Autor analytik kryptoměn Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Má cenu investovat do Bitcoinu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.