Bitcoin zase stoupá, poprvé od května nad 50 tisíc dolarů

Názor
Nejrozšířenější a nejstarší světová kryptoměna, bitcoin, je opět na vzestupu. Letos brzy ráno středoevropského času se její cena poprvé od 15. května letošního roku vyhoupla nad psychologickou hranici 50 tisíc dolarů. Dnešní maximum je zatím necelých 50 440 dolarů za jeden bitcoin. 
Nejrozšířenější a nejstarší světová kryptoměna, bitcoin, je opět na vzestupu. Poprvé od května se vyhoupla nad psychologickou hranici 50 tisíc dolarů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z dat agentury Bloomberg dále vyplývá, že letos bitcoin vykázal nejnižší uzavírací cenu 20. července. To je letošní jediný den, kdy uzavíral pod úrovní 30 tisíc dolarů za kus, přesněji na ceně 29 865,5 dolaru. Není náhodné, že toto letošní „dno“ se dostavilo v předvečer ostře sledované konference „B Word“.

Na virtuálně přenášené akci, zaměřené zejména na bitcoin, vystoupil šéf Tesly Elon Musk, šéf Twitteru Jack Dorsey nebo Cathie Woodová, jež řídí fondy Ark Invests. To jsou všechno osobnosti, jejichž slova a činy mají na cenový vývoj bitcoinu enormně silný vliv.

Investoři do bitcoinu po celém světě zjevně přijali jejich vzkazy z konference kladně, což způsobilo obrat na trhu s vedoucí kryptoměnou. Bitcoin od té doby do dnes, za zhruba měsíc, zhodnotil o více než 67 procent.

PSALI JSME:
Výroky za stovky miliard dolarů by nás měly znepokojovat

Klíčovým cílem konference bylo rozptýlení mýtů kolem bitcoinu. Jednou z nepříliš jasných věcí byl před konferencí Muskův postoj k bitcoinu. V první polovině května totiž Musk uvedl, že automobilka Tesla přestane při nákupu svých vozů bitcoiny přijímat.

Zveřejnění úmyslu bitcoiny za elektromobily přijímat přitom zásadně přispělo k letošnímu prudkému vzestupu ceny bitcoinu, který probíhal zejména od února do poloviny dubna. V půli dubna vykázal bitcoin historicky rekordní cenu, přesahující 65 tisíc dolarů.

Na zmíněné konferenci „B Word“ Musk uvedl, že Tesla s největší pravděpodobností začne platby v Bitcoinech opět přijímat. Šéf Tesly také uvedl, že sám bitcoin nadále vlastní, stejně jako další kryptoměny ether a dogecoin.

Musk podmínil opětovné přijímání bitcoinu ze strany Tesly tím, že podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie používané k jeho těžbě bude alespoň 50 procent. Právě nespokojenost s příliš vysokým podílem spotřeby energie z fosilních zdrojů jej vedl ke květnovému rozhodnutí přijímání bitcoinů pozastavit.

PSALI JSME:
„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Na konferenci se navíc o bitcoinu příznivě vyjadřoval také Dorsey. Ten prohlásil, že mu bitcoin připomíná dobu raného internetu a že se může stát internetovou měnou, neboť je odolný a nepodléhá kontrole vlád a centrálních bank.

Konference tedy znamenala obrat ve vývoji ceny bitcoinu. Nicméně kromě ní se v jeho citelném vzestupu posledního více než měsíce odrážejí také další, dlouhodobě působící faktory. Tím je zejména pokračující přijímání bitcoinu a obecně kryptoměny zavedenými firmami z různých oborů.

Dva příklady z posledních dní. Nizozemský fotbalový klub PSV Eindhoven uzavřel dohodu s krypto-platformou Anycoin Direct o „šíření povědomí o kryptoměnách“ napříč Evropskou unií. Platba, kterou klub za své sponzorské partnerství obdrží, proběhne v bitcoinu. Ve Spojených státech se zase tamní velký poskytoval hypoték UWM Holdings rozhodl přijímat platby v kryptoměnách, včetně bitcoinu, v rámci hypotečního splácení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Jde o na návrh ministerstva financí, návrh managementu ČEZ byl 44 korun. Schválená dividenda 48 korun odpovídá hrubému výnosu 4,4 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB