Blíží se desetileté výročí Lehman Brothers, odkud čekat další „ránu“?

Názor
Blíží se desetileté výročí pádu investiční banky Lehman Brothers a investoři po letech víceméně „bezstarostného“ růstu vyhlížejí nová nebezpečí. Pokud mluvíme o bezstarostném růstu, tak je třeba říci, že jde primárně o USA. Evropa si prošla po pádu Lehman Brothers dvojitou recesí a některé ekonomiky včetně Itálie začaly rozumně růst až v minulém roce. Hrozí tedy dnes vyspělým ekonomikám podobné nebezpečí?
Ilustrační reprofoto: soundingsjohnbarker.com

Zdá se, že podobné dluhem nafouknuté nerovnováhy ve vyspělých ekonomikách nevidíme. Zvlášť eurozóna si prošla v posledních deseti letech poměrně dlouhým obdobím odbourávání finanční páky v soukromém sektoru a na některých místech (jako Itálie) fakticky pokračovala až do dneška. Nerovnováhy ale vznikly jinde.

Dobrým indikátorem zranitelnosti/náchylnosti vůči vypuknutí nové finanční krize je analýza finančního cyklu – dlouhodobého cyklu, ve kterém se spolu pohybují úvěry v soukromém sektoru a ceny aktiv. Na rozdíl od běžného hospodářského cyklu trvá v průměru o poznání delší dobu – deset a více let.

My jsme tyto indikátory sestavili na základě metodologie banky pro mezinárodní platby. Většina zemí eurozóny je v tuto chvíli podle našich výpočtů ve vzestupné fázi finančního cyklu, USA sice poblíž vrcholu, ale tam se ještě mohou bez problémů nějakou dobu pohybovat.

Vrchol finančního cyklu ale označkovala řada rozvíjejících se trhů – podle našich indexů ne nepřekvapivě k nejzranitelnějším patří Argentina (donucená během posledních dnů k řadě nových mimořádných opatření) nebo Turecko.

Z velkých ekonomik je to pak především Čína, zatímco Brazílie nebo Rusko zdá se mohou být z nejhoršího venku (index se z nízkých úrovní začíná postupně obracet – viz graf níže). Výsledky indexu ve středoevropských ekonomikách včetně Česka zatím vzhledem k velmi krátké časové řadě některých indikátorů (především cen nemovitostí) nebereme příliš vážně.

Tak jako tak se zdá, že nové finanční napětí/krize nastartuje spíše mimo vyspělý svět…, tedy pokud nás nepřekvapí nepředvídatelná politika (Itálie, jednání o brexitu a další).

Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …