
V tomto průzkumu, který v dubnu oslovil 4 108 bohatých investorů a podnikatelů na 14 trzích, uvedlo 70 % respondentů, že jsou optimisty ohledně dlouhodobého hospodářského výhledu pro svůj region, což prakticky nepředstavuje změnu oproti předchozímu průzkumu před třemi měsíci. Čtyřicet šest procent vyjádřilo optimismus v krátkodobém horizontu, což je pokles z 67 %.
„Devadesát šest procent investorů po celém světě říká, že COVID-19 jejich životní styl ovlivnil. Většina z nich praktikuje sociální distancování, vyhýbá se davům a necestuje. Mají však odlišné názory na to, kdy nejhorší období krize skončí. Třetina z nich zmínila červen, třetina uvádí podzim, a třetina se domnívá, že až koncem roku nebo později.“
Podíl investorů vyjadřujících optimismus ohledně krátkodobého vývoje se nejvýrazněji snížil v USA, a to z 68 na 30 procent, a nejméně v Evropě mimo Švýcarsko, konkrétně z 58 na 50 procent. V Asii klesl ze 71 na 55 procent; v Latinské Americe z 60 % na 49; a ve Švýcarsku ze 47 na 28 %.
Celosvětově očekává 47 procent investorů, že v příštích šesti měsících ponechají své investice na akciovém trhu ve stejné výši, zatímco 37 % plánuje investovat více. Kromě toho 23 % z nich věří, že právě teď je vhodný čas na nákup akcií, a dalších 61 % vidí příležitost ke koupi, pokud ceny akcií klesnou o dalších 5–20 %.
Obecně jsou vlastníci podniků také optimisty ohledně dlouhodobějšího vývoje a mají i nadále v plánu do svých firem investovat. Šedesát jedna procent z nich vidí budoucnost svých podniků optimisticky, oproti 73 % v předchozím průzkumu.
Dvacet sedm procent plánuje najmout více pracovníků, ve srovnání se 17 % vlastníků podniků, kteří plánují zaměstnance propouštět. Rozdíl mezi těmi, kdo se chystali počet zaměstnanců zvýšit na jedné straně a snížit na druhé, byl největší v Latinské Americe (+22 procentních bodů) a nejnižší ve Švýcarsku (+2 procentní body).
Jak jsou na tom jednotlivé regiony? Obecně jsou v delším horizontu investoři optimističtí:
Ve Spojených státech je optimisty ohledně vývoje amerických akcií v příštích šesti měsících pouze 35 % investorů, oproti 64 % před třemi měsíci. Američtí investoři však výrazně věří, že právě nyní existuje dobrá příležitost nakupovat (33 % z nich). Čtyřicet procent amerických investorů si myslí, že nejhorší dopad pandemie COVID-19 pomine do konce června, přičemž dalších 28 % tipuje konec září.
V Latinské Americe plánuje čtyřicet dva procent investorů v příštích šesti měsících více investovat – je to vyšší procento než celosvětový průměr (37 %). Čtyřicet sedm procent z nich se cítí optimisticky, pokud jde o místní akciový trh, což je druhé nejvyšší procento na světě, zatímco 42 % se domnívá, že nejhorší dopad COVID-19 skončí do konce června – nejvyšší procento respondentů ve srovnání s ostatními regiony.
V Evropě se cítí optimisticky čtyřicet šest procent investorů, pokud jde o evropské akcie, což je pokles z 57 %, ale 43 % plánuje investovat více – nejvyšší procento mezi regiony světa. Čtyřicet jedna procent z nich očekává, že nejhorší dopad bude pandemie COVID-19 mít do konce června, což je druhé nejvyšší procento respondentů v jednotlivých regionech světa.
Podobně jako jejich kolegové ve zbytku Evropy, švýcarští investoři jsou opatrnější. Třicet pět procent z nich plánuje v příštích šesti měsících více investovat, zatímco 30 % se domnívá, že nejhorší dopad pandemie COVID-19 by měl do konce června pominout, což je ve výsledcích průzkumu pod celosvětovým průměrem.
V Asii padesát jedno procento investorů vidí v šestiměsíčním výhledu růst akcií ve svém regionu – nejvyšší údaj ze všech sledovaných regionů. Osmdesát pět procent z nich uvedlo, že pandemie skončí buď do konce června, září nebo prosince, což je jedno z nejvyšších procent mezi respondenty průzkumu ve světě.