Booking.com: Antimonopolní pokuta za zakázané dohody

Názor
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj včera potvrdil pokutu ve výši 8,3 milionu korun pro rezervační portál ubytování Booking.com. Důvodem byly zakázané dohody, které zavazovaly hotely a další ubytovatele poskytovat výhodnější podmínky klientům ubytovaným přes Booking.com, tyto podmínky ale ubytovatelé nesměli nabídnout konkurenčním portálům. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Pokuta je pravomocná a portál ji musí zaplatit, informovala ČTK.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

ÚOHS jde svým rozhodnutím ve šlépějích obdobných úřadů některých zemí západní Evropy, jako je Francie či Německo, které v uplynulých letech rozhodovaly srovnatelně. Například ve Francii nemají od roku 2015 platformy typu Booking.com právo vyžadovat po hotelích či jiných zprostředkovatelích ubytování, které chtějí na dané platformě nabízet ubytování, stanovování nejlepších podmínek dostupných na trhu. Praxi, kdy Booking.com podmiňoval umístění nabídky ubytování na svoji platformu nabídnutím nejlepší ceny a obecněji nejlepších podmínek dostupných na trhu, napadly u francouzského antimonopolního úřadu tamní hotelové odbory a také hotelová skupina Accor.

Letošní studie Thomase Larrieaua z ekonomického a statistického výzkumného pracoviště École Polytechnique dospívá k závěru, že úřady vynucené ukončení zmíněné praxe Booking.com a dalších podobných platforem vedlo po roce 2015 ke snížení průměrných nabízených cen ubytování v několika stovkách pařížských hotelů o tři až 4,5 procenta. Napadnutá a posléze zapovězená praxe Booking.com a dalších platforem totiž v důsledku podvazovala konkurenční boj mezi platformami, takže otevírala cestu k vyšším provizím, a tedy i vyšším konečným cenám. Omezováním konkurence opodstatňuje své rozhodnutí také ÚOHS ve zmíněném českém případě.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Krach velké cestovky a klienti v trapu, nic nového. Přibude lidí, kteří se na organizovanou turistiku vykašlou a vše si zařídí sami

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po skeptickém únoru mírně optimistický březen

Pesimismus v podnikatelském sektoru, který ukázal únorový konjunkturální průzkum statistického úřadu, v březnu částečně opadl. S výjimkou stavebnictví se totiž zlepšila nálada ve všech sledovaných odvětvích české …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.