
Podporu brexitové dohodě krom vládnoucích konzervativců přislíbili také opoziční poslanci z Labour party, proto se dá ve Westminsteru (sídlo britského parlamentu – pozn. red.) očekávat hladký průběh hlasování. Aplikace dohody na straně EU bude do značné míry záviset na jednotlivých členských zemích, minimálně do doby, než bude její znění schválena Evropským parlamentem.
Z hlediska daní a cel je zásadní informací, že zboží obchodované mezi Spojeným královstvím a EU nebude podléhat žádným clům ani kvótám. Nemělo by tedy dojít ke zdražení českých exportů do Velké Británie, která pro Českou republiku představuje jedno z pěti nejvýznamnějších exportních teritorií. Nicméně čeští vývozci by měli očekávat větší papírování než při vývozech do členských států EU.
Z doposud zveřejněného sumáře brexitové dohody jasně nevyplývá, zda Spojené království a EU budou vůči sobě nadále uplatňovat evropské směrnice týkající zdanění. Zajímat to bude především české subjekty, které mají ve Velké Británii mateřské nebo dceřiné společnosti.
Pokud Spojené království a Evropská unie nebudou nadále uplatňovat evropské směrnice týkající se zdanění, budou od roku 2021 dividendy a licenční poplatky vyplácené mezi Českem a Velkou Británií nově podléhat srážkové dani. U licenčních poplatků půjde o daň ve výši deseti procent, u dividend se daň bude lišit dle výše obchodního podílu a může dosahovat buďto pět nebo patnáct procent.
Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)