Březen byl na pražské burze slabší, od začátku roku ale stále slušný zisk

Analýza
Březnovou výkonost negativně ovlivnila situace v bankovním sektoru. Tentokráte jak v případě USA, tak i Evropy. Rizikové podnikání některých bank znamenalo ztráty a následně run na tyto banky. To se samozřejmě projevilo v celém finančním odvětví.
V březnu na pražské burze trpěl nejvíce bankovní sektor. Erste spadla o vysokých 16,57 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A nejistota byla patrná na celém trhu. V případě našich bank jsou obavy o jejich finanční zdraví zcela neoprávněné. Mají vysokou kapitálovou přiměřenost, robustní hotovostní pozici, navíc se Česká národní banka (ČNB) nechala slyšet, že pokud by bylo třeba, okamžitě by dodala likviditu.

Co se týká samotných kurzotvorných informací, březen je měsícem kvartálních reportů. Většina výsledků byla silných, tedy nad odhady trhu. Březen je první měsíc v tomto roce, kdy pražská burza zaznamenala pokles. PX index v březnu odepsal 4,33 procenta. Ve srovnání se STOXX Europe 600 (-0,72 %) a zámořským S&P500 (+2,51 %) dopadl zdaleka nejhůře.

Nicméně od začátku roku, tzn. za celý první kvartál tohoto roku, je v plusu o velmi slušných 12,54 procenta. V březnu trpěl nejvíce bankovní sektor. Erste spadla v březnu o vysokých 16,57 procenta, následovala pojišťovna VIG (-5,21 %) a Komerční banka (-4,27 %).

Z finančního sektoru jediná Moneta (+2,59 %) v březnu vzrostla. Od začátku roku je Moneta silnější 14,47 procenta, Komerční banka o 9,54 procenta a Erste (0,25 %) je zhruba na nule. Ale ani ostatní tituly toho v březnu mnoho nepředvedly, ale jejich ztráty jsou proti bankám pouze mírné.

PSALI JSME:
Krize bankovního sektoru nekončí. Objevily se nové, nečekané problémy

Colt CZ odepsal 1,19 procenta a Kofola ztratila 4,40 procenta. Kromě Monety se v březnu podařilo posílit ještě Philip Morris ČR (+2,32 %) a ČEZ, který přidal 1,35 procenta. V březnu zveřejnil velmi silné výsledky s výhledem na mimořádně velkou dividendu. Ještě bych zmínil kvartální výkon ČEZu, který se ziskem 36,49 procenta doslova převálcoval nejen ostatní emise na pražské burze, ale i celý sektor.

Americký trh

Za první čtyři dny tohoto týdne index S&P 500 vzrostl o 2,01 procenta (4 050,83 b.). V pátek zahájil obchodování růstem asi o 0,5 procenta. Za celý týden mírně klesl pouze v úterý a za celý týden tak připíše zisk přes dvě procenta. Bude to třetí růstový týden v řadě. I za celý březen bude výkon podobný a index přidá zhruba 2,5 procenta. Od začátku roku respektive za první čtvrtletí je slušně v plusu, když roste o asi šest procent.

Evropské akciové trhy

Od středy ceny evropských akcií rostou. V pátek byl index STOXX Europe 600 krátce před koncem obchodování silnější o 0,6 procenta. Za celý týden to vypadá na zisk kolem čtyř procent. Za březen to naopak bude ztráta asi 0,7 procenta. A od začátku roku nebo za první kvartál rostou evropské akcie o cca 7,7 procenta.

Pražská burza

Pražská burza v pátek dokázala posílit o 1,18 procenta (1 352,46 b.). Nebyly zveřejněny žádné podstatnější kurzotvorné informace a obchodování se řídilo pozitivním sentimentem. Nejlépe si vedl ČEZ (+3,24 %, 1 051 Kč), Moneta (+2,72 %, 87 Kč), Colt CZ (+1,22 %, 582 Kč) a Kofola (+0,84 %, 249 Kč). V pátek oslabila pouze Erste Group (-0,83 %, 718,50 Kč) a mírně tím snížila zisky předchozích růstových seancí.

Zdaleka nejlépe na tom byl tento týden na pražské burze finanční sektor. Hlavní index PX posílil o 4,79 procenta (1 352,46 b.). Aspoň částečně tím eliminoval ztráty předchozích třech týdnů. Nejvíce posílily Erste (+6,90 %, 718,80 Kč), Moneta (+6,36 %, 87 Kč) a Komerční banka (+6,30 %, 717,50 Kč).

Korigovaly tím, zejména v případě Erste, vysoké ztráty posledních týdnů. ČEZ za celý týden předvedl růst o 4,89 procenta (1 051 Kč) a vzdálil se od hranice tisíce korun. Zahanbit se nedala ani pojišťovna VIG (+2,83 %, 582 Kč). Oslabily pouze CoIt CZ (-1,86 %, 582 Kč) a Kofola (-1,64 %, 239 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Akciové trhy: Růst třetí den ze čtyř

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.