Březen odstartoval stavební sezónu

Názor
Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 procenta nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %).
Pandemická recese stavební aktivitu výrazně negativně ovlivnila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to byl loňský březen jeden z nejsilnějších měsíců loňského roku, když stavebnictví doplatilo na šíření pandemie koronaviru až se zpožděním. Oproti únoru byl v letošním březnu dokonce zaznamenán vzestup o silných 3,1 procenta, když pomohlo výrazně lepší počasí, které odstartovalo stavební práce.

V útlumu nadále zůstává pozemní stavitelství. To jednoznačně souvisí s pandemickou krizí a nižší investiční aktivitou na straně firem. Ve srovnání s loňským březnem byla produkce tohoto segmentu o 5,7 procenta nižší.

Inženýrské stavitelství za březen potěšilo meziročním růstem o vysokých 6,5 procenta, jeho váha je však ve srovnání s pozemním stavitelstvím nižší. Inženýrský segment táhnou zejména velké infrastrukturní zakázky financované z veřejných peněz. Ve státním rozpočtu jsou pro letošní rok naplánovány investiční výdaje v nominálně rekordní výši (187,5 mld. CZK).

Ani březnové statistiky nic nemění na tom, že pandemická recese stavební aktivitu výrazně negativně ovlivnila, což se projevilo i ve statistice zaměstnanosti. Ta byla v březnu meziročně nižší o dvě procenta.

Na straně druhé firmy ale reportují žalostní nedostatek pracovníků. Důvodem je zejména odchod zahraničních agenturních pracovníků v souvislosti s pandemií a je otázkou, zda a v jakém množství se vůbec vrátí. Meziroční nominální růst mezd ve stavebnictví činil v březnu 4,6 procenta.

Oživení v sektoru bude hodně pozvolné a bude i nadále taženo spíše veřejnými investicemi a inženýrským segmentem. Teprve ve druhé polovině roku v souvislosti s oživením privátních investic předpokládáme robustnější stavební aktivitu. Počet a objem v březnu vydaných stavebních povolení jsou příslibem.

Stavební úřady vydaly meziročně o 19,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 25,8 procenta. Ani to ale nebude zřejmě stačit na to, aby stavební produkce jako celek letos vzrostla, i když ke konci roku díky nízké statistické základně bude již meziroční dynamika v plusu. Po loňském propadu o 5,1 procenta čekáme pro letošek pokles o 1,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví se propadalo i v únoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru