Březen odstartoval stavební sezónu

Názor
Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 procenta nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %).
Pandemická recese stavební aktivitu výrazně negativně ovlivnila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to byl loňský březen jeden z nejsilnějších měsíců loňského roku, když stavebnictví doplatilo na šíření pandemie koronaviru až se zpožděním. Oproti únoru byl v letošním březnu dokonce zaznamenán vzestup o silných 3,1 procenta, když pomohlo výrazně lepší počasí, které odstartovalo stavební práce.

V útlumu nadále zůstává pozemní stavitelství. To jednoznačně souvisí s pandemickou krizí a nižší investiční aktivitou na straně firem. Ve srovnání s loňským březnem byla produkce tohoto segmentu o 5,7 procenta nižší.

Inženýrské stavitelství za březen potěšilo meziročním růstem o vysokých 6,5 procenta, jeho váha je však ve srovnání s pozemním stavitelstvím nižší. Inženýrský segment táhnou zejména velké infrastrukturní zakázky financované z veřejných peněz. Ve státním rozpočtu jsou pro letošní rok naplánovány investiční výdaje v nominálně rekordní výši (187,5 mld. CZK).

Ani březnové statistiky nic nemění na tom, že pandemická recese stavební aktivitu výrazně negativně ovlivnila, což se projevilo i ve statistice zaměstnanosti. Ta byla v březnu meziročně nižší o dvě procenta.

Na straně druhé firmy ale reportují žalostní nedostatek pracovníků. Důvodem je zejména odchod zahraničních agenturních pracovníků v souvislosti s pandemií a je otázkou, zda a v jakém množství se vůbec vrátí. Meziroční nominální růst mezd ve stavebnictví činil v březnu 4,6 procenta.

Oživení v sektoru bude hodně pozvolné a bude i nadále taženo spíše veřejnými investicemi a inženýrským segmentem. Teprve ve druhé polovině roku v souvislosti s oživením privátních investic předpokládáme robustnější stavební aktivitu. Počet a objem v březnu vydaných stavebních povolení jsou příslibem.

Stavební úřady vydaly meziročně o 19,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 25,8 procenta. Ani to ale nebude zřejmě stačit na to, aby stavební produkce jako celek letos vzrostla, i když ke konci roku díky nízké statistické základně bude již meziroční dynamika v plusu. Po loňském propadu o 5,1 procenta čekáme pro letošek pokles o 1,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví se propadalo i v únoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.