Březnová průmyslová inflace na maximech

Válka na Ukrajině a dramatický nárůst cen energetických komodit se projevily ve značných nárůstech cen průmyslových producentů. Data za Německo i eurozónu navíc výrazně překonala tržní očekávání. To se projevilo na kurzu eura, které mělo tendenci k dolaru posilovat.
Data za Německo i eurozónu výrazně překonala tržní očekávání. To se projevilo na kurzu eura, které mělo tendenci k dolaru posilovat. Ilustrační foto: Pixabay.com

V tomto duchu vyzněla i poměrně jestřábí vyjádření evropských centrálních bankéřů (Kazaks, Nagel), když oba vidí šanci na brzké ukončení programu odkupu aktiv a zahájení cyklu zvyšování eurových úrokových sazeb.

Na korunovém trhu nadále panoval klid, kurz se ve středu držel v úzkém pásmu mezi 24,40 až 24,45 CZK/EUR. I čeští obchodníci se dočkali rychlejšího než očekávaného vzestupu cen průmyslových výrobců.

Proti tomu přišel relativně umírněný komentář od guvernéra České národní banky (ČNB). Jiří Rusnok uvedl, že nemůže vyloučit další zvýšení sazeb, to ale podle něj bude už pouze kosmetické.

Tím nadále chápeme zvýšení o 50 bazických bodů na finálních 5,50 procenta, kde by se klíčová sazba ČNB měla podle nás udržet minimálně do konce letošního roku. Očekává i debatu o využití kurzu koruny, bankovní rada ale podle Rusnoka bude v tomto ohledu opatrná.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena