Březnová průmyslová inflace na maximech

Názor
Válka na Ukrajině a dramatický nárůst cen energetických komodit se projevily ve značných nárůstech cen průmyslových producentů. Data za Německo i eurozónu navíc výrazně překonala tržní očekávání. To se projevilo na kurzu eura, které mělo tendenci k dolaru posilovat.
Data za Německo i eurozónu výrazně překonala tržní očekávání. To se projevilo na kurzu eura, které mělo tendenci k dolaru posilovat. Ilustrační foto: Pixabay.com

V tomto duchu vyzněla i poměrně jestřábí vyjádření evropských centrálních bankéřů (Kazaks, Nagel), když oba vidí šanci na brzké ukončení programu odkupu aktiv a zahájení cyklu zvyšování eurových úrokových sazeb.

Na korunovém trhu nadále panoval klid, kurz se ve středu držel v úzkém pásmu mezi 24,40 až 24,45 CZK/EUR. I čeští obchodníci se dočkali rychlejšího než očekávaného vzestupu cen průmyslových výrobců.

PSALI JSME:
Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky

Proti tomu přišel relativně umírněný komentář od guvernéra České národní banky (ČNB). Jiří Rusnok uvedl, že nemůže vyloučit další zvýšení sazeb, to ale podle něj bude už pouze kosmetické.

Tím nadále chápeme zvýšení o 50 bazických bodů na finálních 5,50 procenta, kde by se klíčová sazba ČNB měla podle nás udržet minimálně do konce letošního roku. Očekává i debatu o využití kurzu koruny, bankovní rada ale podle Rusnoka bude v tomto ohledu opatrná.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB čeká podle Rusnoka již jen mírné zvýšení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB