Britská centrální banka překvapila zvýšením sazeb o 50 bazických bodů

Bank of England (BoE) ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Základní sazba tak vzrostla ze 4,5 procenta na pět procent, což je nejvyšší úroveň za posledních 15 let, zatímco byl očekáván růst na 4,75 procenta.
Jádrová inflace ve Spojeném království nadále zrychluje. Z vyjádření BoE vyplývá, že zvyšování úrokových sazeb ještě nemusí být u konce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podpora pro toto rozhodnutí byla poměrně široká s podílem hlasů 7:2. Jako hlavní důvod tamní centrální bankéři uvedli perzistenci silných cenových tlaků. Pokles celkové meziroční inflace se v květnu zastavil na 8,7 procenta a výsledek tedy skončil nad očekáváním analytiků (o 0,3 p. b).

Významnější vliv na toto rozhodnutí však pravděpodobně měla jádrová inflace, která ve Spojeném království nadále zrychluje – v květnu z 6,8 procenta na 7,1 procenta meziročně. Z vyjádření BoE vyplývá, že zvyšování úrokových sazeb ještě nemusí být u konce.

Finanční trh na přelomu letošního a příštího roku očekává základní sazbu kolem šesti procent. Podobně jako u jiných centrálních bank lze předpokládat, že další vývoj sazeb bude podmíněn nově zveřejněnými daty o vývoji ekonomiky a inflace.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB