Broumov si jde pro titul Evropské hlavní město kultury 2028. Doslova

Dvouletá příprava kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 je u konce. Zástupci historicky nejmenšího uchazeče o prestižní titul na začátku září odevzdali přihlášku a 12. října je čeká oficiální prezentace před mezinárodní porotou. Cestu na ni se rozhodli Broumovští pojmout kreativně a své město propojí s Prahou pěší poutí.
Broumovské náměstí. Foto: Stanislav Stařík

„Vycházíme z historie, dědictví i potenciálu Broumovska, navazujeme na tradici poutnictví, ale zároveň vyrážíme na cestu do budoucnosti,“ přibližuje myšlenku pouti programová koordinátorka broumovské kandidatury Petra Kultová.

Cesta je rozdělena na několik úseků, které jednotliví „poutníci“ absolvují zároveň. Jelikož se o titul uchází region v úzké spolupráci nejen s Královéhradeckým krajem, ale také sousedním Polskem, počátečním místem cesty bude 9. října polské partnerské město Nowa Ruda.

Část pouti probíhá po Svatojakubské cestě a pokračuje přes Sloupno, které bylo důležitým spojovacím bodem mezi břevnovským a broumovským klášterem, až na Maltézské náměstí v Praze. Tam se nachází Ministerstvo kultury České republiky, tedy cílová destinace, kde broumovský tým 12. října přihlášku do soutěže představí.

„Společná cesta za prezentací je takovým symbolickým pokračováním dvouleté práce na přihlášce. Nebojte se vyrazit s námi! Stejně jako se do přípravy zapojovali umělci, různé kulturní i enviromentální organizace, školy, zástupci města, kraje, podnikatelé i místní obyvatelé od mladých po seniory, může se kdokoliv připojit k broumovské pouti,“ vybízí Pavla Jenková, která se stará právě o zapojování obyvatel do kandidatury.

„Už díky tomu, že se Broumovsko do soutěže rozhodlo přihlásit, se v regionu začala dít spousta pozitivních změn. Na prezentaci se vydáváme s vědomím, že ať už se porota rozhodne jakkoliv, broumovská cesta rozhodně nekončí. Věříme ale, že i malý region, jako je Broumovsko, může mít na Evropu důležitý dopad,“ doplňuje koordinátorka kandidatury Marie Silondi.

Pokud sedmitisícový Broumov uspěje v konkurenci krajských „velikánů“ Brna, Liberce a Českých Budějovic, stane se teprve třetím českým městem, které titul Evropské hlavní město kultury získá. V roce 2000 to byla Praha a o patnáct let později Plzeň.

Chcete se připojit k pouti z Broumova do Prahy 9. a 10. října 2022? Bližší informace o trase i kontakt, na který se můžete obrátit v případě zájmu, najdete na www.broumov2028.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nový byt na hypotéku s úrokem 2,99 %

Nová bankovní rada měla již dvakrát možnost pohnout s úrokovými sazbami, ale nestalo se. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na sedmi procentech, banky aktuálně nabízejí hypotéky se sazbou v rozmezí 6 až 7 % včetně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …