Bude trvat delší dobu, než se čínská ekonomika rozběhne

Názor
Čínské hospodářské oživení tento týden narazilo na další překážku a ekonomika se vrátila do deflace, když index spotřebitelských cen meziročně klesl o 0,2 procenta. Nedávno zaváděná stimulační opatření jsou sice krokem správným směrem, ale zjevně nestačí k tomu, aby zvedla poptávku, což tvůrcům politiky způsobuje další bolehlav.
Čína má příležitost přimět spotřebitele k utrácení během nadcházejícího dne nezadaných, který se koná 11. listopadu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Čína má příležitost přimět spotřebitele k utrácení během nadcházejícího dne nezadaných, který se koná 11. listopadu. Očekává se, že prodeje budou tlumené, ale vzhledem k potřebě dosáhnout toho, aby spotřebitelé otevřeli své peněženky, přichází v příhodnou dobu.

Na celkový údaj měl významný vliv pokles cen potravin – zejména vepřového masa –, ale pokles vykázalo i širší spotřební zboží. Domnívám se, že to nejhorší jsme pro čínskou ekonomiku v současném cyklu již zažili, ale její oživení – a než se naplno rozběhne – bude trvat delší dobu.

S těmito problémy se investoři v nadcházejících měsících možná budou muset jednoduše smířit, protože vše nebude jen v jednom směru. Čína se zavázala, že zajistí, aby nedošlo k dalšímu zpomalení růstu, takže další podpora ze strany Pekingu v podobě dodatečných stimulačních opatření může být na pořadu dne.

Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Grandiózní oživení čínské ekonomiky se nekoná

Zavřít reklamu ×
  1. Pořád jsou nemocní na Covid nebo kde maj problém??? Ropu a plyn berou z Ruska skoro zadarmo,pracovníků za pár šupů přebytek a celý svět chce všechno z Číny…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.