Byty v Praze podraží v průměru o tři procenta

Růst cen rezidenčních nemovitostí bude v hlavním městě pokračovat i v roce 2019. Nejvíce se zdražování bytů podle ředitelů developerských společností dotkne centra a širšího centra Prahy, kde se ceny v průměru navýší o 2,9, respektive 2,8 procenta. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2018, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.
Největší vliv na zdražování nových bytů má aktuálně nedostatečný počet vydaných stavebních povolení. Foto: FAEI.cz

„Vliv na ceny má především nedostatečná nabídka nových bytů, což je zapříčiněno pomalým a komplikovaným procesem povolování. Bude záležet na tom, kolik projektů přijde do prodeje. Bude-li nabídka nových bytů dostatečná, budou ceny stagnovat. Pokud nedojde ke zvýšení nabídky nových bytů, bude většina z nich pravděpodobně prodána jako investice a bude určena pro další pronájem,“ hodnotí situaci předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika, očekává velmi mírný růst, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel, upozorňuje: „Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru.“

„Průměrná cena za metr čtvereční by se mohla pohybovat kolem 110 tisíc v závislosti na perfektní dostupnosti do centra (metro v docházkové vzdálenosti atd.) a velikosti konkrétních projektů. Rozdíl v ceně v bytovém domě o stovce bytů např. na Praze 12 se může od komorního projektu na Praze 5 lišit i o 30 až 40 tisíc korun za metr čtvereční,“ tvrdí Eva Nádaždyová ze společnosti UBM Development Czechia.

PSALI JSME:
Konference o bydlení: V Česku už nejde normálně postavit ani kůlnu

Největší vliv na zdražování nových bytů má aktuálně nedostatečný počet vydaných stavebních povolení. Zvyšování cen dále silně ovlivňuje příliš dlouhá doba potřebná k získání všech povolení, růst cen stavebních materiálů a růst cen stavebních prací. Jediným faktorem, který podle developerů mírně přispívá ke snižování cen, jsou podmínky hypotečních úvěrů.

„Za normálních okolností by se mohlo zdát, že ceny rostou již dlouho a je čas, aby se růst zastavil. Nicméně díky vysokým stavebním nákladům a komplikované legislativě se obávám, že ještě může přijít další výrazné navýšení. Například stavební náklady během posledních dvou let vzrostly o přibližně 20 procent,“ říká generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

„Průměrná doba povolení velkého developerského projektu trvá cca pět let. V Německu je to maximálně jeden rok. Zdlouhavý proces povolování výstavby bytů zdražuje cenu bytu o deset procent. Vývoj cen bytů v Praze bude v příštím roce stagnovat, nebo jen velmi mírně poroste o zhruba jedno až dvě procenta. Největší vliv bude mít menší dostupnost hypoték,“ konstatuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Podle Korce byty v Praze bez větší konkurence a dostatečné nabídky levnější nebudou. Nižší ceny nových bytů by podle něj přineslo pouze okamžité povolení několika velkých konkurenčních projektů se stovkami bytů v jednom místě, kde by konkurenční společnosti musely o klienty soutěžit. Mimo jiné právě cenou.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Dlouhodobý nájemník nebo ukřičený turista?

Letošní pokračující koronavirová krize a s ní spojený výrazný propad cestovního ruchu jasně dokázal to, na co upozorňuji už delší dobu. Solidní dlouhodobý nájemník se vyplatí více než nestálý ukřičený turista.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru