Carsharing v Česku: Je libo auto za pět korun na minutu nebo za 17 tisíc na den?

Analýza
Mezi Čechy i turisty v Česku významně vzrostl zájem o krátkodobý pronájem vozů či sdílení aut, tzv. carsharing. Jen letos v červnu bylo za tyto služby utraceno v Česku kartou přes terminály Global Payments o 91 procent více peněz, než v červnu roku 2019. Údaje vycházejí z celorepublikového souhrnu všech plateb kartou přes terminály Global Payments (včetně zahraničních karet, pozn. aut.).
Pokud byste si půjčili vůz Toyota C-HR na dlouhodobý tarif, tak jedna hodina přes den vyjde na 249 korun. Na víkend pak tento vůz vyjde na 1699 korun. Ilustrační foto: FAEI.cz/Autor

Společnost D – Mobility Czech Republic, vlastněná lucemburskou akciovou společností Mikro Kapital Management, která v Česku provozuje carsharing pod značkou Anytime, na konci září informovala, že přidáním 70 nových hybridních vozů Toyota C-HR rozšiřuje svůj vozový park na 700 automobilů.

Firma rovněž uvedla, že od svého vstupu na trh před dvěma lety již realizovala více než jeden milion pronájmů. Se zapůjčeným vozidlem mohou zákazníci jezdit pouze v rámci povolené zóny, která je tvořena územím České republiky, jedinou zahraniční výjimkou jsou podle mapy aplikace německé Drážďany.

Zákazníci mají možnost využít buď minutové sazby, nebo dlouhodobé tarify. Uživatelé, kteří si svůj účet u Anytime předem dobijí finančním kreditem, získají od provozovatele slevu až 20 procent. Pro ostatní platí tzv. základní ceny.

PSALI JSME:
Jezdit ve vlastním. Pro skoro devět z deseti Čechů je důležité auto vlastnit

Pro ranní hodiny mezi sedmou až devátou to v případě vozu Toyota C-HR je sazba 4,58 koruny za minutu. Denní sazba, tedy mezi devátou ráno a osmou večer, sazba činí 8,98 koruny za minutu, a nejdražší sazba je v noci od osmi večer do sedmi ráno – 10,48 koruny za minutu.

Pokud byste si půjčili Toyota C-HR na dlouhodobý tarif, tak jedna hodina přes den vyjde na 249 korun (4,15 Kč za minutu); hodina v noci na 324 korun (5,40 za minutu). Při zápůjčce vozu na 24 hodin počítejte se sazbou 899 korun (37,45 Kč/hod.), na víkend (48 hodin) Toyota C-HR vyjde na 1699 korun (35,40 Kč/hod.).

Nejběžnější využití sdílených vozů Anytime trvá zhruba 20-30 minut a podle letošního reprezentativního průzkumu agentury STEM/MARK jde hlavně o cesty do práce, na nákup a za zábavou. O víkendech jsou populární jednodenní výlety, kdy zákazníci jezdí v průměru do 100 km vzdálených míst od Prahy.

Zdroj: STEM/MARK

Konkurencí Anytime na tuzemském trhu je platforma pro sdílení vozů HoppyGo, které je součástí Škoda Auto DigiLab. Pomocí aplikace spojuje majitele aut se zájemci o pronájem vozu. HoppyGo tak nepřidává do provozu další auta, ale využívá ta, která by jinak stála na parkovišti nebo v garáži. K dispozici je aktuálně přes 2 500 vozů různých kategorií a značek, všechna jsou vždy pojištěna.

Díky pojištění sdíleného auta odpadají starosti o úhradu pojistného i obavy o bonusy majitele auta. Havarijní pojištění získává řidič automaticky zároveň s půjčeným autem. Auto je v rámci havarijní pojistky zároveň pojištěno na samotný carsharing a případné pojistné události tak nejdou na vrub řidiče ani pronajímatele. A pokud majitel souhlasí, může s ním i na dovolenou do zahraničí.

Půjčovné (bez pojištění, pozn. aut.) na jeden den je u některých vozů v nabídce HoppyGo již za cenu pod 400 korun, na opačné straně cenového spektra jsou pak luxusní vozy, jako třeba Tesla Model X či Porsche Taycan, jejichž denní zápůjčka vyjde na necelých 17 tisíc korun. Pro srovnání: Na přibližně stejnou částku vyjde u Anytime půjčovné Toyoty C-HR na jeden měsíc.

PSALI JSME:
Zloděj vtipálek: „Sdílená auta teď frčí,“ houkl na majitele auta a odjel. Aneb Kuriózní hlášení klientů pojišťoven

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Proč ubývá mladých řidičů?

Čeští řidiči stárnou, mladých lidí do 25 let za volantem ubývá, informovala nedávno Česká tisková kancelář (ČTK) na základě dat ministerstva dopravy. Zatímco v roce 2014 vlastnilo řidičský průkaz asi 68 procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB