Část domácností se řítí do finanční propasti

Analýza
Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd totiž narůstají spotřebitelské půjčky a úvěry na bydlení. Část rodin tak může balancovat nad ekonomickou propastí.
Mnozí lidé se do vážných finančních potíží už dostali, další k tomu směřují. Podle údajů Exekutorské komory se zvýšil počet lidí v exekuci na 863 tisíc. Foto: Pixabay

Na tom, že mezi jednotlivými domácnostmi nebo jejich skupinami existují podstatné rozdíly, se shodli experti, kteří diskutovali nad studií Finanční chování domácností v ČR v teorii a praxi, kterou pro Českou bankovní asociaci zpracovala (ČBA) Vysoká škola ekonomická (VŠE) v Praze. Jedním z hlavních závěrů je, české domácnosti si u bankovních domů ukládají stále více peněz a dokonce se ani nebojí investovat do dlouhodobých cenných papírů.

Běžné účty vedou

Ve sledovaném analyzovaném období 1993 až 2017 převyšovaly vklady nad úvěry u bank, přičemž ke konci roku 2017 to bylo o 772 miliard korun. Nejvíce peněz domácnosti stále drží na běžných a spořicích účtech, zatímco termínované vklady jsou zejména po poslední velké ekonomické krizi výrazně méně populární. Je to důkaz toho, jak jsou české rodiny stále hodně konzervativní – aspoň při rozhodování o volných penězích. Zároveň se tím jistí, že budou mít při mimořádné finanční situaci rychle kam sáhnout.

„Nárůst objemu prostředků, držených na běžných a spořicích účtech v poslední dekádě, souvisí také s poklesem úrokových sazeb na termínovaných vkladech na rekordně nízké úrovně,“ konstatoval Petr Teplý z Fakulty financí a účetnictví VŠE, který je jedním z autorů zmiňované studie.

Příznivý vývoj u peněžitých vkladů ovšem zastírá rozdíly mezi domácnostmi. Jenže zatímco jedna skupina domácností si finance ukládá do bank, druhá si je půjčuje – a to nejen u bank, ale rovněž u nebankovních institucí. Mnozí lidé se přitom do vážných finančních potíží už dostali, další k tomu směřují. Podle takzvané mapy exekucí, která vychází z údajů Exekutorské komory, se oproti loňskému roku zvýšil počet lidí v exekuci o 3,4 procent na 863 tisíc.

PSALI JSME:
Češi se propadají do stále hlubšího předlužení. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí

Dluhové zatížení roste

Podle mezinárodních srovnání je sice zadluženost českých domácností menší nebo dokonce výrazně menší, než je tomu v případě některých vyspělých ekonomik, ovšem ekonomická vyspělost země je jen jedním z měřítek pro posouzení přiměřenosti této zadluženosti. Roli hrají i další faktory, jako je například tradice nájemního či vlastnického bydlení, celková hospodářská politika a s ní spojená úroveň zadlužení ostatních sektorů nebo rating země a z toho pramenící výše úrokové míra u spotřebitelských úvěrů.

Nelze také přehlédnout, že dluhové zatížení domácností – porovnání spotřebních úvěrů a úvěrů na bydlení se výši mezd a platů – postupně roste. „Růst tohoto poměru z 0,14 v roce 1997 na 1,02 v roce 2017 signalizuje, že zadluženost pomáhala stimulovat ekonomický růst, ale prostor jejího dalšího zvyšování se postupně vyčerpává,“ řekl profesor Martin Mandel z Fakulty financí a účetnictví VŠE, druhý z autorů studie Finanční chování domácností v ČR v teorii a praxi.

PSALI JSME:
Jak české domácnosti vnímají svou finanční situaci?

Bohatší domácnosti

Celkový pohled na majetkovou situaci domácností je ovšem poměrně příznivý. Ukazuje, že jako celek bohatnou a jejich čisté jmění se za posledních 10 let zvýšilo o téměř dvě pětiny. S příchodem krize před deseti lety některé domácnosti začaly přesouvat své prostředky do – podle jejich názoru – bezpečnějších aktiv jako jsou nemovitosti, půdy a cennosti.

Podíl bytových nemovitostí na hodnotě fixních aktiv se prakticky neměnil a držel se okolo 91 procent, a to přes poměrně dramatické zdražování v tomto sektoru. Rychle rostla finanční aktiva: oběživo a vklady o 58 procent, účasti a podíly v investičních fondech o 53 procent, pojistné a penzijní rezervy dokonce o 67 procent.

„Domácnosti se v posledních deseti letech naučily hledat možnosti, jak své prostředky lépe zhodnotit prostřednictvím investování do dlouhodobě výnosnějších finančních aktiv,“ konstatoval Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA.

Ve finančních aktivech domácností vůbec nejrychleji rostlo držení dlouhodobých cenných papírů ze 17 miliard na 152 miliard korun, tedy na téměř devítinásobek. „Tento růst svědčí o rychle rostoucím zájmu domácností o institucionální dluhopisy tuzemských i nadnárodních společností,“ poznamenal Petr Teplý z Vysoké školy ekonomické.

    • I běžný člověk, může napodobit zmiňovaný způsob “ukládání” peněz. Já náhodou provedl totéž před šesti lety a i když jsem se kvůli koupi zadlužil, mám dnes díky pronájmu naspořeno tolik, že klidně zítra mohu doplatit hypotéku. Tu jsem bral na 25 let na 80% ceny. Vím o malém bytě koupeném na hypotéku. Novostavba. Splátka je necelé tři tisíce. Pronájem za 7 tisíc. Stačilo dát inzerát a 30 minut počkat. Investice 200 tisíc + hypotéka (800tisíc). Stačí?

  1. Ať mír a klid jde s touto krajinou se zpívalo v roce 1989 na náměstích po celé republice.V naději že za 10 let budeme na úrovni Rakouska.Ano.Kdo z nás má tuto úroveň?Nenažraní podnikatelé kteří parazitují na lidské práci a bezpáteřní politici.Já jsem od roku 1993 nenašetřil nic.A to dřu ve stavebnictví jako kůň.Kde je problém?V platech ve 100 násobném zvyšování cena v tom že žiji podstivě a neumím krást a očúrávat lidi.Ať žije svoboda a demokracie pro zloděje!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Novinky v osobních financích: Rok od spuštění Apple Pay

Zrekapitulovali jsme nejzajímavější tiskové zprávy ze světa osobních financí, které nám do redakce uplynulý týden přistály v redakční poště. Několik zpráv připomnělo, že vloni 19. února byla v České republice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru