Češi se propadají do stále hlubšího předlužení. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí

Nové údaje o předluženosti v Česku přináší rozšířená mapa exekucí, kterou před rokem spustila Otevřená společnost, o.p.s. a Ekumenická Akademie. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 procenta na 863 tisíc. Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském (10,2 %), Ústeckém (8,8 %) a Středočeském (5,5 %) kraji.

Ilustrační foto: Mapaexekuci.cz

Stále více Čechů má také problém s vícečetnými exekucemi. Tři a více exekucí má aktuálně 493 tisíc obyvatel. Exekuce tak představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Skutečný problém pro Českou republiku ale představuje vícečetnost exekucí.

„Rozhodli jsme se proto tento ukazatel spolu s novými daty za rok 2017 do mapy zahrnout. Jen meziroční nárůst počtu osob s deseti a více exekucemi je 3,9 procenta, to je dalších šest tisíc lidí v neřešitelné životní situaci jen za uplynulý rok,” říká Radek Hábl, autor projektu Mapy exekucí v České republice. A dodává, že další novinkou, kterou mapa umožňuje, je zobrazení věkové struktury.

Nejvyšší podíl obyvatel starších 15 let v exekuci nalezneme stále v Ústeckém (18,1 %) a Karlovarském kraji (17,4 %). S exekucemi se naopak nejméně potýkají ve Zlínském kraji (5,7 %) a na Vysočině (5,8 %). Z pohledu okresů jsou na tom nejlépe ve Žďáru nad Sázavou (4,9 %) a Havlíčkově Brodě (5,3 %). Nejhůře jsou na tom obyvatelé na Ústecku (21,9 %) a Mostecku (21,0 %). Na negativní vývoj stavu předlužení v těchto regionech má vliv především cyklení dluhů.

PRŮMĚRNÉMU DLUŽNÍKOVI V EXEKUCI JE 44 LET

Zatímco průměrný věk českého dlužníka v exekuci je 44 let, rok od roku v Česku přibývá exekucí vedených proti seniorům (61 tisíc osob ve věku 65 a více). Alarmující je také vysoký počet nejmladších dlužníků. Nejvíce jich mají v Ústeckém kraji (1 359), což představuje téměř čtvrtinu z celkového počtu nezletilých v exekuci (5 934). Většina lidí v exekuci se ovšem nachází v produktivním věku, což má závažné ekonomické dopady.

„​Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralyzovaných Čechů – započteme-li i rodinné příslušníky – není to, co by Česká republika potřebovala,” konstatuje Tanweer Ali, ekonom z University of New York in Prague s tím, že tento systém není příznivý ani pro vznik nových startupů a rozvoj podnikání.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB