Čechům utíkají miliardy

Čechům utíká v promarněných investicích zbytečně 14 miliard korun ročně. Vyplývá to z analýzy provedené analytiky největší české investiční společnosti Generali Investments CEE.

Peníze. Ilustrační obrázek. Foto: www.pixabay.com

„Stačilo by, aby české domácnosti snížily o čtvrtinu objem svých vkladů v bankách ve prospěch investičních produktů – jako jsou nejen akcie a investiční fondy, ale i životní pojištění a penzijní fondy, a mohly by si přijít na 14 miliard korun ročně navíc. Dostaly by se tak v rámci hospodaření s financemi na úrovně typické pro vyspělé země jako Rakousko nebo Německo,“ tvrdí generální ředitel Generali Investments CEE Josef Beneš.

Češi ukládají peníze především do bank. Podle České bankovní asociace měli obyvatelé ČR ke konci minulého roku u bank uloženo 1 881,5 miliardy korun, což bylo meziročně o 5,5 % více.

Z jiných průzkumů se ukazuje, že více než polovina Čechů volí účelově vázané produkty, nejčastěji penzijní připojištění nebo stavební spoření. Osm procent investorů nakupuje nemovitosti.

Z ankety serveru Novinky.cz, ve které hlasovalo pět tisíc lidí, téměř polovina deklaruje, že nemá žádné větší úspory, něco si naspořila třetina, ale na vyskakování to není. Pocit, že naspořili dost má necelých dvacet procent z nich.

Podle dat z prvního čtvrtletí letošního roku Index finanční dospělosti stagnoval okolo hodnoty -27,7, což znamená velký odstup od optimální alokace. Kdyby se hospodaření Čechů s financemi zlepšilo tak, že by Index finanční dospělosti vzrostl až na nulu, přineslo by to Čechům navíc 14 miliard korun ročně.

„Postupné finanční dospívání českých domácností pokračuje i podle posledních dat z letošního roku. Růst bohatství domácností mírně předčil tempo růstu HDP a mohli jsme pozorovat silný příliv prostředků do investičních fondů, který je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami,“ popisuje poslední vývoj indexu Josef Beneš, generální ředitel Generali Investments CEE.

Hlavní analytik Generali Investments CEE Radomír Jáč předpovídá příležitost k dalšímu bohatnutí Čechů i do budoucna: „V následujících pěti letech předpokládáme pokračující růst české ekonomiky v korunovém nominálním vyjádření v průměru o 4,3 %. Díky očekávanému posílení koruny po ukončení intervencí ČNB by průměrný růst HDP přepočtený na eura měl být dokonce 6 procent. České domácnosti proto v současnosti mají ideální podmínky k rozmnožení svých investic.“

Hotovost ve slamníku nebo trezoru, vklady v bankách stejně jako kvalitní krátkodobé dluhopisy se řadí mezi takzvaná defenzivní aktiva, protože jejich hodnota příliš nekolísá. Právě tyto typy ukládání volných peněz Češi podle analýzy Generali Investments CEE upřednostňují před investicemi s dopředu nejistým výnosem, čímž si zavírají dveře k vyšším výnosům, z nichž více těží například německé domácnosti. Opatrný český přístup k financím navíc vydává Čechy na pospas riziku inflace.

„Sázka na domnělou jistotu může vyjít draho. Ofenzivní aktiva jako například dynamické investiční fondy mohou sice podléhat krátkodobým výkyvům hodnoty, ale dlouhodobě při správné volbě správce fondu mohou přinést mnohem zajímavější zhodnocení vložených peněz,“ vysvětluje Josef Beneš, generální ředitel Generali Investments CEE.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Známky: Mauritius je nejlepší investicí všech dob

V roce 1847, kdy byly na ostrově Mauritius vytištěny první tamní poštovní známky s nápisem POST OFFICE a podobiznou britské královny Viktorie, se modrá prodávala ze dvě pence a červená za jednu penny. Dnes je …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru