Čechy zajímá jen úrok a měsíční splátka. RPSN jim stále nic neříká

Za posledních několik let se staly půjčky součástí mnoha domácností. Lidé si už nepůjčují jen na bydlení, ale úvěr sjednávají také na auto, elektroniku, dovolenou nebo stávající dluhy. I přestože se počet poskytnutých půjček zvyšuje, obezřetnost Čechů je stále malá. Lidé se snadno nechají zlákat na vábivá slůvka, věří půjčkám zdarma, zajímají se především o výši měsíční splátky a nehledí na RPSN a poplatky.

Ač průzkumy ukazují, že finanční gramotnost Čechů roste, stále mají zájemci o půjčku velké mezery, a to především při posuzování výhodnosti půjček. Nejednoho spotřebitele při výběru úvěrů zajímá pouze úrok nebo měsíční splátka. Proč ani jeden z těchto parametrů pro sjednání vhodného úvěru nestačí?

JEN ÚROK O VÝHODNOSTI PŮJČKY NENAPOVÍ

Úroková sazba sama o sobě není dostatečně vypovídajícím parametrem. Typickým příkladem je například krátkodobá půjčka do 10 000 Kč. Ta se sice oproti klasickému spotřebitelskému úvěru vyznačuje vyšším úrokem a vyšší roční procentní sazbou nákladů, ale jelikož si peníze půjčujete na pár dní či týdnů, pak suma, kterou přeplatíte, se pohybuje  sotva v pár desítkách až stovkách korun. V případě krátkodobého úvěru je zapotřebí se více zajímat o výši poplatků, které zaplatíte za prodloužení splatnosti. Ty totiž rozhodují o výhodnosti půjčky.

Stejně tak je velmi krátkozraké kývnout na nabídky, které jsou svou lákavostí podezřelé. První půjčka zdarma sice existuje a lze ji sjednat, avšak vhodným řešením je opravdu jen v případě, že není nasnadě jiné řešení a že jste si 100% jistí, že půjčku včas splatíte. Zpoždění o pouhý jeden den se vám velmi prodraží. Rozhodně nespoléhejte na to, že sankcím a úrokům z prodlení je konec. Ano, došlo sice k mnoha legislativním omezením, ale pokud nesplácíte své půjčky, pak po vás stále poskytovatel bude vyžadovat zaplatit sankční poplatky.

NEJSOU POPLATKY JAKO POPLATKY

Sankční poplatky čekají jen na ty, kteří nesplácí. Mnohé jiné poplatky jsou ale účtovány všem klientům, jedná se například o poplatky za sjednání úvěru, za vedení úvěrového účtu nebo za čerpání peněz. Tento typ poplatku je součástí roční procentní sazby nákladů, díky čemuž je RPSN mnohem více vypovídajícím parametrem půjčky než úroková sazba, a to platí pro všechny druhy úvěru, ať už vás zajímá online půjčka, rychlá půjčka nebo hypotéka.

K výběru půjčky nelze přistupovat jako ke koupi nových kalhot, je nutné porovnávat, propočítávat a zajímat se, s tím vším vám může pomoci finanční portál Půjčka.co, kde se dozvíte nejen jak vypočítat RPSN, ale i to, že nižší splátka se rozhodně nepojí s lepšími podmínkami úvěru. Čím méně totiž budete každý měsíc splácet, tím více půjčenou sumu přeplatíte.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru