
Může tento vývoj vést k většímu růstu cen předních komodit, podobně jako v roce 2008? A může nám tehdejší období spojené s finanční krizí poskytnout vodítko pro dnešní investiční příležitosti na trzích? Vybral jsem několik příběhů z tehdejšího komoditního trhu a porovnal je se současnou situací.
V roce 2008 zažil globální akciový trh dramatický propad v důsledku finanční krize, vyvolané kolapsem trhu s hypotečními úvěry v USA. Index S&P 500 ztratil během roku téměř 38,5 procenta své hodnoty, což představovalo nejhorší výkon od Velké hospodářské krize.
V tomto prostředí se mnozí portfolio manažeři snažili ochránit hodnotu svěřeného majetku přesunem části aktiv do komodit, které byly v první polovině roku silně růstové. Tento přesun do reálných aktiv byl vnímán jako ochrana proti inflaci a oslabení dolaru, přičemž komodity díky své nízké korelaci s akciemi sloužily jako účinný diverzifikační nástroj.
Ropa byla v roce 2008 bezkonkurenčně nejsledovanější komoditou. Na začátku roku 2008 se barel ropy obchodoval za přibližně 90 dolarů, avšak v červenci téhož roku vystoupala cena až na neuvěřitelných 147 dolarů za barel, což bylo její historické maximum.
Růst byl poháněn kombinací několika faktorů: Prudce rostoucí poptávkou z Číny a Indie, napětím na Blízkém východě, oslabujícím americkým dolarem, a především spekulacemi na komoditních trzích. Ropa se pro mnoho investorů stala alternativou k propadajícím se akciím, což její růst dále podporovalo.
V současnosti podobný vývoj příliš nehrozí. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila výhled růstu poptávky po ropě na letošní i příští rok. Hlavním důvodem je zejména negativní dopad cel na ekonomický růst. OPEC aktuálně počítá s růstem poptávky o 1,30 milionu barelu denně letos a o 1,28 milionu barelu denně příští rok, což je přibližně o 150 tisíc barelů méně, než činily dřívější odhady.
Ze sektoru obilovin v roce 2008 výrazně vyčnívala sója. Ačkoli tehdy možná nedominovala titulním stránkám, její význam byl značný. Cena sóji se více než zdvojnásobila, a to především díky dlouhodobě rostoucí poptávce z Číny, která ji masivně využívá jako krmivo pro dobytek. Sója má přitom široké využití – nejen jako potravina, ale také jako surovina pro výrobu biopaliv a průmyslových produktů.
Trh se sójovými boby se odhaduje, že do roku 2030 dosáhne velikosti 258,3 miliardy dolaru, přičemž během prognózovaného období 2024–2030 poroste průměrným ročním tempem (CAGR) 4,40 procenta.
V posledních dnech dosáhla cena sóji 10,4 dolaru za bušl, což je nejvyšší hodnota od 24. února, a to díky očekávání zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Navíc se blíží období výsadby a růstu sóji ve Spojených státech. Ve většině let dochází v tomto období (pozdní jaro až léto, pozn. aut.) k určitému růstu cen futures vlivem počasí – tzv. „weather-market rally“.
Velký příběh, podobně jako letos, sehrálo v roce 2008 zlato. V březnu toho roku zlato poprvé v historii překonalo hranici 1 000 dolarů za trojskou unci. Investoři tehdy začali masivně nakupovat tento kov jako ochranu před propadem akciových trhů a nejistotou v bankovním sektoru.
Po krachu investiční banky Lehman Brothers v září 2008 a vlně extrémní paniky na trzích investoři začali likvidovat pozice ve zlatě, aby pokryli ztráty jinde a získali likviditu. Kov tak korigoval až k 700 dolarům za troyskou unci.
V posledních měsících, pod vlivem obav, že by americký dolar mohl ztratit svou pozici světové rezervní měny a vzhledem k riziku globálního ekonomického poklesu způsobeného Trumpovými cly, zlato atakovalo nová historická maxima. Jeho cena se nedávno pohybovala kolem úrovně 3 500 dolarů za trojskou unci. Některé odhady pak hovoří o překonání mety 4 000 dolarů v dohledné době.
Komodity představují smysluplnou alternativu v portfoliu investorů, zejména v obdobích ekonomických nejistot, tržních krizí a snižujících se výnosů na akciových trzích.
Ať už jde o zlato, jako tradiční bezpečný přístav, nebo o zemědělské a energetické komodity, jejichž ceny často reagují na specifické nabídko-poptávkové šoky, komodity mají schopnost chránit hodnotu kapitálu a přinášet důležitou diverzifikaci.
Historické zkušenosti – například z roku 2008 – ukazují, že zatímco akciové indexy prudce propadaly, některé komoditní trhy si dokázaly udržet stabilitu nebo dokonce růst. V prostředí vysoké volatility tak mohou sehrát klíčovou roli při stabilizaci výnosů a ochraně proti inflačním tlakům.
Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)