Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejnižší od března 2021

Názor
Celkový index důvěry v českou ekonomiku klesl v září na nejnižší hodnotu od března 2021. Pokles nastal v obou jeho hlavních složkách. Druhý měsíc v řadě klesla spotřebitelská důvěra, podnikatelská dosáhla nejnižší úrovně od již zmíněného března 2021, když klesající trend je patrný již od poloviny loňského roku.
Náladu tuzemským průmyslníkům kazí zejména potíže v automobilovém průmyslu, kde došlo k vynucenému zastavení výrobní činnosti z důvodu nedostatku výrobních komponent. Ilustrační foto: Škoda Auto

Hlavním viníkem pádu podnikatelského sentimentu byl propad v průmyslu. Pokles v obchodě i ve službách byl výrazně menší, ve stavebnictví se dokonce důvěra oproti předchozímu měsíci zvýšila. Česko jako průmyslová země, jejíž produkce je navíc jedna z nejvíce energeticky náročných v Evropě, samozřejmě trpí od loňského energetického šoku.

K tomu se pak přidaly globální potíže v dodavatelských řetězcích. Aktuálně náladu tuzemským průmyslníkům kazí zejména potíže v automobilovém průmyslu, kde jsme v poslední době opět svědky vynuceného zastavení výrobní činnosti z důvodu nedostatku výrobních komponent.

Významnou roli zde sehrály povodně ve Slovinsku, což se podepsalo zejména na zastavení produkce ve Škodě Auto. Kvůli tomu se producenti obávají podstatného snížení tempa růstu výrobní činnosti v dalších měsících.

Spotřebitelská důvěra se v září snížila, stejně jako v srpnu. Tuzemské domácnosti se obávají zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v horizontu jednoho roku, i když hodnocení vlastí finanční situace či jejího výhledu pro dalších 12 měsíců se oproti srpnu nezměnilo.

Tu ukazuje, že růst reálných mezd pozorovaný od druhého čtvrtletí má potenciál se prosadit, domácnosti jsou ale zatím vzhledem k nejistotě opatrní a ostražití v tom, aby začali zvyšovat své spotřební výdaje.

Zářijový konjunkturální průzkum je bohužel potvrzením toho, že ani v průběhu třetího čtvrtletí se česká ekonomika nevymanila ze stagnace, kde se držela po celou první polovinu roku. Námi očekávané oživení se vstupem do druhé poloviny roku nenastalo.

Je otázkou, zda k němu dojde až s novým rokem, kdy budou domácnosti i firmy vědět, jak na ně dopadne konsolidace veřejných financí, či zda v lednu opravdu meziroční inflace výrazně klesne až do blízkosti inflačního cíle.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomický sentiment se u nás ani v Německu zatím nelepší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.